Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

 
 
 
4 czerwca 

Teatr Mamy i Taty

W tym roku rodzice dzieci z naszego przedszkola uświetnili Dzień Dziecka wcielając się w rolę aktorów. Teatrzyk Mamy i Taty jak co roku odbywał się w Domu Kultury im. C.K. Norwida. Rodzice przygotowali przedstawienie pt. " Małpka Nadia czyli jak zostać optymistą". Swoją wspaniałą grą zagrzali wszystkie dzieci do włączenia się w przedstawienie. W rytm piosenki "Wyginam śmiało ciało" poderwali do pląsów nie tylko dzieci ale również zaproszonych gości z Rady Dzielnicy XVIII oraz dyrektorki z przedszkoli. Wszystkim podobało się przesłanie  wystawianej sztuki, że w życiu trzeba być optymistą i  zawsze starać się pokonywać trudności. Starania rodziców jako aktorów zostały docenione. Przedszkole otrzymało dyplom za uczestnictwo w teatrzyku, a dzieci prezenty ufundowane przez Radę Dzielnicy.  Dziękujemy rodzicom (mamie Jagody, mamie Dominika i Grzesia, tacie Edzia, mamie Eryka, mamie Frania, Jeremiego i Olka, mamie Juli) za zaangażowanie i poświęcony czas i mamy nadzieję, że w przyszłości zachęceni ich przykładem inni rodzice odnajdą w sobie głęboko drzemiące talenty aktorskie.
Dorota Cz.

30 maja 

Wycieczka do Gruszowa

Z okazji Dnia Dziecka nasze przedszkolaki dzisiejszy dzień spędziły na wyczekiwanej wycieczce edukacyjnej w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Gruszą" w Gruszowie.
Dzieci miały okazję zwiedzić gospodarstwo, obejrzeć maszyny rolnicze, posłuchać opowieści gospodyni o zwierzętach i przede wszystkim dotknąć i pogłaskać niektóre z nich. 
Moc atrakcji wywołały na małych buziach zadowolenie i radość. Między innymi dzieciaczki mogły nad stawem nakarmić rybki, pobawić się na łące, pooglądać tam rosnące rośliny i dowiedzieć się jakie mają one znaczenie dla człowieka.
Ponadto wysłuchały opowieści o pszczołach i ich pożyteczności dla ludzi. Obejrzały pusty ul z plastrami miodu oraz obserwowały pszczoły na kwitnącej łące.
Z radością uczestniczyły w przejażdżce wozem drabiniastym, z wielkim zaciekawieniem podglądały kwokę wysiadującą jajka. Zwiedzały kuźnię i obserwowały pracę kowala, który wykuł z żelaza w podarunku dla nich podkowę, życząc szczęścia i pomyślności.
Pyszne naleśniki z serem i truskawkami dodały dzieciom energii. Z radością bawiły się na placu zabaw, gdzie atrakcją były trampoliny, huśtawki, hamaki, domek na drzewie z lornetkami…. a odpocząć mogły na „dywanie z siana”.
Pełne wrażeń i zadowolenia powróciły do przedszkola. To był bardzo udany dzień.
Agnieszka S.

Wycieczka do Gruszowa


28 maja 

Kółko matematyczno–techniczne

Kółko matematyczno-techniczne w tym tygodniu cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci. Tematem zajęć była bowiem elektryczność. Dzieci uczyły się jak działają różne urządzenia elektryczne zasilane prądem w bliskim i dalszym otoczeniu, przyswajały takie pojęcia jak "źródło prądu", "obwód elektryczny". Szczególnie spodobała się dzieciom część techniczna zadania. Pan Marian pokazywał dzieciom jak można zmierzyć, czy w baterii jest jeszcze wystarczająca ilość napięcia. Po obejrzeniu obwodu elektrycznego latarki z ochotą zabrali się wszyscy do konstruowania obwodu elektrycznego. Łączyli za pomocą kable żarówki z włącznikiem i baterią płaską. Efekt końcowy choć z góry oczekiwany wywołał w dzieciach okrzyk zachwytu. Wszystkie obwody zadziałały i żarówki rozbłysły jasnym światłem. Modele obwodu elektrycznego  przymocowano do atrapy domu. Drugim etapem będzie budowa kanalizacji.
Dorota Cz.

Kółko matematyczno-techniczne


22 maja

Kółko matematyczno-techniczne

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia kółka matematyczno-technicznego. Tematem zajęć były zabawy i gry, rozwijające umiejętność kodowania - „Mistrz kodowania”. Jedną z nich była gra matematyczna „Trzy w linii”. Dzieci podzielone były na dwie drużyny. Na macie kodowania układaliśmy plansze do gry, składającą się z 25 pul, na każdym z nich położony był kartonik z cyfrą od 1 do 6. Każdy zespół dostał pionki w innym kolorze. Drużyny na zmianę wykonywały ruchy. Wybrane dziecko z zespołu rzucało kostką, następnie ustawiało swój pionek na polu oznaczonym cyfrą odpowiadającą liczbie oczek wyrzuconych na kostce. Na jednym polu, mógł stać tylko jeden pionek. Wygrywał ten zespół, który jako pierwszy ustawi na planszy trzy pionki swojego koloru obok siebie w linii: poziomo, pionowo, po skosie. Inną odmianą tej gry była wersja z działaniami (dodawania i odejmowania). Podsumowaniem zajęć była stara i popularna gra w „Zbijanie statków”. Emocji i zabawy było co niemiara. 
Lucyna Rzepecka

Kółko matematyczno-technicze


15 maja

Kółko matematyczno-techniczne

Po miesiącu przerwy związanej z zalaniem pomieszczeń, gdzie odbywały się zajęcia z kółka matematycznego wznowiłyśmy działalność. Tematem tych zajęć była mała domowa ekonomia. Dzieci poznały pieniądze i ich ważniejsze zależności ekonomiczne. Podczas zabawy w sklep dokonywały obliczeń pieniężnych w sytuacjach kupna i sprzedaży różnych artykułów. 
Celem tych zajęć było uświadomienie dzieciom, że pieniądze dostaje się za pracę i że trzeba nimi rozsądnie gospodarować.
Dorota Cz.

Kółko matematyczno-techniczne


11 maja 

"Kto wypowie twoje piękno Krakowie…"

W godzinach popołudniowych w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski  "Kto wypowie twoje piękno Krakowie..." Konkurs adresowany był do rodziców i dzieci, a celem konkursu było rozwijanie zainteresowań literackich, budzenie zainteresowania regionem krakowskim, jego tradycją, kulturą, wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez czerpanie radości ze wspólnego działania. W konkursie brało udział ośmioro dzieci, najwięcej z grupy II i dwoje dzieci z grupy starszaków. Po pokonaniu tremy związanej z występem okazało się, że wszyscy z pasją zaprezentowali swój wiersz przed zgromadzoną publicznością. Jury składające się z dyrektorki, rodzica i nauczycielki miało trudny wybór. Po burzliwych dyskusjach wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Helenka Gablankowska, drugie miejsce Flawia Niesiołowska, trzecie miejsce Wiktoria Polak. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie i upominki. Dzieci na widowni także mogli włączyć się do konkursu odpowiadając na pytania związane z Krakowem i Nową Hutą. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali słodki poczęstunek, a warto podkreślić ogromną wiedzę jaką wykazali się nasi milusińscy.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i napisanie prześlicznych tekstów o Krakowie, a dzieciom za przepiękną ich prezentację. Ufamy, że w przyszłości nasze konkursy również będą cieszyć się zainteresowaniem.
Dorota Cz.

"Kto wypowie twoje piękno Krakowie…"

Wiersze na konkurs recytatorski „Kto wypowie twoje piękno Krakowie…”
 
Zuzia Synowiec gr. II
Kto z was jeszcze nie wie,
No, to niech się dowie,
Że dawniej królowie
Mieszkali w Krakowie.
Tysiąc lat ma Kraków.
To wprost nie do wiary
Że nasz Kraków
Jest aż tak stary.      
 
Helenka Gablankowska  gr. II
To ja mała krakowianka,
A to moja rymowanka, 
Co powstała w mojej głowie,
Gdy chodziłam po Krakowie.
Zobaczyłam piękne miasto,
W rynku zjadłam dobre ciasto, 
Z wieży hejnał usłyszałam,
Z gołąbkami pobiegałam.
Na Wawelu także byłam,
Polskich królów pozdrowiłam,
Wianek z kwiatków dałam Wiśle.
Kocham Kraków – oczywiście.
 
Flawia Niesiołowska gr. II
O mój piękny Krakowie!
Nie da się opowiedzieć o Tobie
W dwóch lub jednym słowie.
O Rynku Głównym
Smoku Wawelskim,
Mariackiej wieży.
Jak jesteś piękny,
Czy ktoś mi dziś uwierzy?
 
W Krakowie mieszkam od urodzenia,
Lecz jeszcze dużo nie mam do powiedzenia.
Widziałam Sukiennice
I w zoo piękną tygrysicę.
Będzie już ciepło, zacznę zwiedzanie,
Całego Krakowa poznawanie.
 
Edzio Kaczor gr. I
„O Krakowie”
Hej kolego, koleżanko!
Czy Ty wiesz z czego Kraków słynie?
Przez nasze miasto królowa polskich rzek płynie.
I mamy tu też Smoka Wawelskiego,
Jak Blaze ognistego.
I zamek Wawel taki, 
Co chcą go oglądać wszystkie dzieciaki.
I nie wiem czy wiecie,
Że Kraków stolicą Polski był przecież.
 
Wiktoria Polak  gr. II
Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce.
W przeszłości był stolicą Polski.
W Krakowie znajduje się ogromne Muzeum Lotnictwa, które uwielbiam zwiedzać.
Administracyjnie Kraków podzielony  jest na 18 dzielnic.
Jedną z nich jest przepiękna, zielona Nowa Huta, w której mieszkam i chodzę do przedszkola.
 
Emilka Banaś  gr. II
Kraków to piękne miasto,
choć od aut jest tu ciasno.
Na Wawel z tatą chodzimy we dwoje,
Bo ja się smoka wcale nie boję.
Czy wiecie,
Że Kraków najpiękniejszy jest na świecie?
 
Ola Porębska  gr. IV
Piękny dzień jest tu w Krakowie, 
fajnie tutaj bawię się. 
Mam tu dużo koleżanek,
Które ze mną bawią się.
 
Można zwiedzać jamę smoka,
Która straszyć wszystkich chce.
Obok płynie rzeka Wisła,
Która wstęgą wije się.
 
Nadia Biedroń  gr. IV
Kraków, Kraków, moje miasto.
Na ulicach jest tu ciasno.
Za to w weekend jest już luźniej,
Można lody zjeść tu później.
 
Spacer długi po deserze,
Wokół Rynku i po skwerze.
Wprost na Wawel, gdzie są króle,
Gdzie smok zieje i w ogóle.

7 maja 

Smoki - młodzi czytelnicy

Dzisiaj do naszego przedszkola przyjechała " Biblioteka przedszkolaka". Jest to akcja realizowana przez Fundację Burza Mózgów, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców. W ramach tej akcji dzieci otrzymały kuferek zawierający 10 pięknie zilustrowanych książek, teczki pracy, karty pracy, okulary i zakładki. Inauguracja programu związana była z warsztatami inauguracyjnymi, podczas których dzieci stemplowały swój autoportret na teczkach za pomocą liter. Na warsztaty zaproszone zostały również babcie, które czytały dzieciom fragmenty książek, za co bardzo jesteśmy wdzięczni, tym bardziej, że babcie, jak to babcie nie zapomniały o słodkim poczęstunku. Dzieci bardzo chętnie, codziennie sięgają do kuferka z książkami, oglądają ilustracje, próbują samodzielnie czytać lub proszą o pomoc nauczyciela. Po lekturze książki uzupełniają karty pracy związane z konkretnym utworem i dekorują swoje prace wyciętymi literami tworząc kolejne kartki swojej przyszłej książki.
Dorota Cz.

Smoki - młodzi czytelnicy


25 kwietnia

Czyste powietrze wokół nas

W tym roku szkolnym, tak jak w latach poprzednich kontynuowaliśmy akcję "Mamo, tato nie pal proszę". Program skierowany był do dzieci jak również dedykowany dla ich rodziców. Jego celem było uświadomienie jak szkodliwe dla zdrowia jest palenie tytoniu zarówno czynne jak i bierne. Rodzice dzieci biorących udział w akcji zostali poinformowani o programie. Mogli zapoznać się z celami akcji między innymi  poprzez gazetkę jak i materiały informacyjne. W akcji brały udział dzieci pięcio i sześcioletnie, które poznawały negatywne skutki związane z paleniem, tj choroby od tytoniowe, brak kondycji, szkodzenie zdrowiu biernych palaczy, niemiły zapach ubrań itp. Dzieci oglądały filmy edukacyjne i przedstawiały swoje odczucia za pomocą prac plastycznych. Akcja ta jest prowadzona we współpracy z krakowskim Sanepidem.
Dorota Cz.

Czyste powietrze wokół nas


20 kwietnia

Wycieczka do kopalni soli do Bochni

Grupa ,,Biedronek” wybrała się na wycieczkę do kopalni w Bochni. Po południu w piątek o godz 17.00 wszyscy zebraliśmy się z bagażami na placu przed kopalnią. Dzieci były pod pełnym wrażeniem znajdujących się tam starych maszyn, a przede wszystkim pierwszego spotkania w tak dużym gronie wraz z rodzicami poza przedszkolem. Dla wszystkich to była duża niespodzianka, każdy był ciekawy co nas spotka przez następne godziny, gdyż nikt jeszcze nie był w podziemiach kopalni na pobycie nocnym.
 Po zaopiekowaniu się naszą grupą przez przewodnika zjechaliśmy windą w dół kopalni. Towarzyszyły nam duże wrażenia: dzieci lekko przerażone i dorośli chyba też. Zmieniła się natychmiast temperatura, oświetlenie, no i przestrzeń – lekko mroczna. 
Przemierzając kopalniane korytarze poznaliśmy historię wydobycia soli. O trudach górniczego fachu opowiadał nam multimedialny, średniowieczny górnik lub sam król, a nawet nagle, w wielkim dymie ku wielkiemu przerażeniu dzieci, pojawił się duch Cystersa tejże kopalni. Poznaliśmy dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Oglądaliśmy unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby, narzędzia i urządzenia, tworzące  wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto. Momentami zza skał solnych wychodziły multimedialne zwierzęta, np. konie i ludzie, którzy do nas przemawiali. Zwiedzanie kopalni zakończyło się przejściem do największej komory zwanej Ważnią, gdzie znajduje się restauracja, sale noclegowe, boisko sportowe oraz plac zabaw dla dzieci. Po obfitym obiedzie aż do późnej nocy dzieci korzystały z atrakcji Ważni. Trudno było się poddać regułom nocy i zasnąć - tyle było emocji i radości. Rano po śniadaniu i porannej toalecie powoli przygotowywaliśmy się do powrotu do domu.
Myślę, że na długo w pamięci zapadną wszystkim uczestnikom wrażenia z tej wycieczki. Było bardzo miło i sympatycznie - zostały nie tylko wspomnienia, zdjęcia, ale chęci i plany na następną wycieczkę. 
Justyna Tarapata

Wycieczka do kopalni soli do Bochni


20 kwietnia

Dni Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Dzieci z naszego przedszkola cały tydzień poprzedzający to ważne wydarzenie, miały możliwość dowiedzieć się, że przyroda to nieodłączny element naszego codziennego życia i dbanie o nią jest obowiązkiem wszystkich ludzi na całym świecie. W czasie zajęć dydaktycznych dzieci zastanawiały się „Komu i po co potrzebne się drzewa”, wykonywały różnorodne prace plastyczne dotyczące tematu. Dzieci obejrzały teatrzyk ekologiczny w wykonaniu przedszkolaków z grupy III, opracowały kodeks Przyjaciela Przyrody, przyrzekając stać na straży naszej Planety. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych jak zdrowo spędzać czas i zdrowo się odżywiać. Uczestniczyły również w barwnym korowodzie nad Zalew Nowohucki, gdzie z radością i zaciekawieniem słuchały ciekawostek o napotkanych tam ptakach. Miały również okazję radośnie i czynnie spędzić czas bawiąc się na placu zabaw.
Agnieszka S.

Dni Ziemi


19 kwietnia 

Olimpiada matematyczna

Jednym z etapów realizacji innowacji matematyczno-technicznej w naszym przedszkolu było zorganizowanie Olimpiady Matematycznej. Do uczestnictwa zaproszono dzieci z nowohuckich przedszkoli. Zadania przygotowały panie Lucyna Rzepecka i Dorota Czachura. Uczestnicy mieli do rozwiązania 11 zadań o różnym stopniu trudności, mi. rozwiązywali sudoku, układali tangramy, mierzyli, liczyli oraz rozwiązywali zadania tekstowe. Wszyscy uczestnicy wykazali się talentami matematycznymi rozwiązując zadania sprawnie i szybko. Trójce zawodników udało się zdobyć maksymalną liczbę punktów, a o zwycięstwie zdecydował czas rozwiązywania poszczególnych zadań. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek wręczony przez panią dyrektor. Gratulujemy zwycięzcom z Przedszkoli nr 116,104 i 97. Mamy nadzieję, że w przyszłości dzieci z naszej placówki również osiągną mistrzowski poziom.
Dorota Cz.

Olimpiada matematyczna


18 kwietnia

Przegląd muzyczny 

„Muzykowanie u Carla Orffa” to cykliczny przegląd, którego organizatorem jest  Samorządowe Przedszkole nr 46 im. Carla Orffa w Krakowie.
W tegorocznym przeglądzie pod hasłem „Dyrygowanie wiosenną orkiestrą” brała udział grupa III „Biedroneczki”.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności i zdolności grając na instrumentach perkusyjnych.
Wszystkie dzieciaczki spisały się wspaniale i zasłużyły na wielkie brawa.
Agnieszka S.

Przegląd muzyczny


11 kwietnia 

„Biedronki” na warsztatach w Muzeum

Dzisiaj grupa ,,Biedronek” wybrała się do Muzeum Miasta Krakowa na zajęcia teatralno - plastyczne pt.,, Legendy Krakowskie”.
Dzieci po przypomnieniu sobie kilku legend na podstawie ukrytych rekwizytów odtworzyły scenkę legendy ,,Smok Wawelski”. Doskonale poradziły sobie również z odróżnieniem wydarzeń prawdziwych od zmyślonych w legendach, co zaznaczyły w pracy plastycznej.
Po zajęciach staraliśmy się znaleźć symbole zawarte w krakowskich legendach na rynku: sztylet w sukiennicach, zaklęci rycerze w gołębie, dwie wieże Kościoła Mariackiego, słyszeliśmy przerywany hejnał z wieży Mariackiej, próbowaliśmy odnaleźć skarby Pałacu Krzysztofory. Troszkę głodni posililiśmy się pysznymi obwarzankami krakowskimi, obserwując tym samym krakowskie kwiaciarki, oraz dorożkarzy z ich pięknymi końmi. Przy wyjściu w Bramie Floriańskiej wspólnie z Panem Felicjanem, który przygrywał na akordeonie odśpiewaliśmy piosenkę ,,Krakowiaczek jeden”. Pełni wrażeń powróciliśmy do przedszkola na obiad.
Justyna T.

„Biedronki” na warsztatach w Muzeum


22 marca 

Kiermasz Wielkanocny

Z inicjatywy Rady Rodziców w dniach poprzedzających zbliżające się Święta Wielkanocne odbył się w naszym przedszkolu kiermasz.
Piękne, ręcznie wykonane ozdoby przekazali na ten cel rodzice. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby przedszkola w związku z zalaniem sal grupy I i II oraz sali komputerowej w piwnicy.
 
Serdecznie dziękujemy za wsparcie.
Agnieszka S.

Kiermasz Wielkanocny


21 marca 

Pierwszy dzień wiosny

Dzisiaj grupa IV została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 105 z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Przedszkolacy spotkali się na sali gimnastycznej z innymi zaproszonymi dziećmi ze szkoły i okolicznych przedszkoli. W radosnej atmosferze,śpiewając wiosenne piosenki każde z dzieci wykonało własną Marzannę. Zabawa z sali gimnastycznej przeniosła się również na ulice Nowej Huty. Wszyscy uczestnicy przeszli w kolorowym wiosennym korowodzie wzbudzając zachwyt napotkanych przechodniów. Wszyscy mamy nadzieję, że przegnaliśmy zimę na dobre ? WITAJ WIOSNO !!!
Iwona K.

Pierwszy dzień wiosny


20 marca 

Kółko matematyczno - techniczne

Po krótkiej przerwie zostało wznowione kółko matematyczno-techniczne, niestety warunki do organizacji zajęć zmusiły nas do zaadaptowania małego pomieszczenia na zajęcia i ograniczenia liczby dzieci uczestniczących w zajęciach. 
W tym tygodniu dzieci uczyły się dokonywać operacji matematycznych ( dodawanie i odejmowanie) na większych liczbach, oraz porównywać zbiory elementów.
Dorota Cz.

Kółko matematyczno - techniczne


16 marca 

Warsztaty w Muzeum Historycznym

Legendy krakowskie są zawsze inspirującym tematem do poznawania kultury i obyczajów związanych z regionem. Dlatego dzieci z grupy IV z radością uczestniczyły w warsztatach teatralnych zorganizowanych w Muzeum Historycznym Krzysztofory. Prowadzący zajęcia wprowadzał dzieci w świat legend poprzez odgadywanie z jakiej legendy pochodziły losowane przez dzieci rekwizyty. Wszyscy uczestniczy mogli odgrywać scenki z 6 krakowskich legend jako aktorzy i widzowie, czym zasłużyli sobie na oklaski. Interesujące historie zaczarowały dzieci, że nawet największe rozrabiaki z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów legend, a nawet udało się ich nakłonić do zajęć plastycznych.
Dorota Cz.

Warsztaty w Muzeum Historycznym


3 marca

Konkurs plastyczny „Bohater literacki”

Miło nam poinformować że Franio W. z gr.I , Jeremi oraz Olek W. z gr. III brali udział w konkursie  plastycznym pt. „Bohater literacki” zorganizowanym przez Samorządowe Przedszkole nr 116.
Chłopcy wraz z rodzicami wykonali piękne i bardzo pomysłowe prace, które Jury wyróżniło spośród 54 nadesłanych prac.
Bracia stworzyli bohaterów do znanych bajek:  „Trzy świnki”, „Czerwony Kapturek” i „Kot w butach” .
 
Serdecznie chłopcom gratulujemy życząc dalszych sukcesów.
Agnieszka S.

2 marca 2018

„Słoneczna olimpiada”

Jak co roku najstarsza grupa z naszego przedszkola brała udział w Słonecznej Olimpiadzie zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 105. Dzieci z ośmiu przedszkoli rywalizowały w zawodach sportowych o Puchar Dyrektora Szkoły. Zawody sportowe sprawiają przedszkolakom ogromną radość i zachęcają do zdrowej rywalizacji. Tu nie ma przegranych. Każda grupa otrzymuje medale i dyplomy, choć jury przelicza zdobyte punkty i wskazuje zwycięzców. Dzieciom z grupy IV należą się wielkie brawa, bowiem udało im się zdobyć 3 miejsce w zawodach, pomimo wielkiej konkurencji. Wszyscy otrzymali medale i kupony na darmową loterię organizowaną w Szkole Podstawowej nr 105. Dodatkową atrakcją tej olimpiady był konkurs na najpiękniejszy eko-tulipan. W tym zadaniu nie było zwycięzców, bowiem wszystkie tulipany wykonane przez grupy przedszkolne były przepiękne i każda grupa otrzymała dyplom za wykonanie najpiękniejszego eko-tulipana.
Dorota Cz.

„Słoneczna olimpiada”


27 lutego 2018

Kółko matematyczno-techniczne

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia naszego kółka matematyczno-technicznego. Tym razem dotyczyły one rozumowania operacyjnego, a w szczególności ustawiania po kolei, numerowania oraz przybliżeniu dzieciom aspektu porządkowego liczby. 
Najlepiej do tego posłużyła ciekawa zabawa matematyczna „polowanie na tygrysa”. Dzieci z nauczycielką siedziały w kole. Każdy miał przyklejony do ubrania kartonik (tyle liczb, ile jest dzieci). Jedno dziecko wychodziło z sali. Pozostałe ustalały między sobą, która liczba będzie tygrysem. Dziecko po powrocie pytało np.: „Czy tygrysem jest liczba 10?” Pozostali mogli odpowiadać tylko „mniej” lub „więcej”. W ten sposób osoba polująca odgadywała, gdzie jest „tygrys”. Zabawy było co niemiara. 
Również fajną zabawą była tzw. „gra w kartofla” (łączenie po kolei rozrzuconych na kartce cyfr), która jest świetnym ćwiczeniem na koncentrację uwagi oraz uczy strategicznego myślenia i przewidywania. 
Lucyna Rz.

Kółko matematyczno-techniczne


15–16 lutego 2018

Warsztaty szycia masek antysmogowych

W dniach 15 i 16 lutego w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty szycia ,,Masek antysmogowych”. 
Zajęcia były zorganizowane przez Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa przy współpracy pracowni krawieckiej ,,FARON”. 
Zajęcia, materiały, oraz filtry antysmogowe były bezpłatne. W ramach dwugodzinnych warsztatów, rodzice przy pomocy instruktorów uszyli dopasowaną maseczkę antysmogową dla swojego dziecka. Trzy moduły pozwoliły zainteresowanym rodzicom wraz ze swoimi dziećmi spędzić miło i pożytecznie popołudnie w naszym przedszkolu.
Justyna T.

Warsztaty szycia masek antysmogowych


29 stycznia – 9 lutego

PROJEKT BADAWCZY „MĄKA”

Metoda projektów badawczych – jest to metoda, która opiera się na działalności badawczej dzieci, polegająca na zdobywaniu przez nie wiedzy o otaczającym świecie poprzez doświadczanie, eksperymentowanie, obserwowanie. Polega ona na zebraniu informacji o wybranym zagadnieniu i ich usystematyzowaniu. 
W rezultacie opracowania projektu powstają różnorodne wytwory dziecięce, które są następnie prezentowane zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami.
 
Na początku dzieci zadają pytania na interesujący je temat, po czym starają się na nie uzyskać jak najwięcej odpowiedzi. Metoda ta zachęca dzieci do samodzielnego zdobywania wiedzy i chęci uczenia się.
 
Dzięki tej metodzie dziecko w przedszkolu:
- rozwija słownictwo
- angażuje emocje
- zdobywa doświadczenie wszystkimi zmysłami
- rozwija umiejętności potrzebne w procesie nauki czytania i pisania, ocenia i wyciąga wnioski
- potrafi wiązać teorię z praktyką
- samodzielnie planuje, decyduje, dokonuje oceny
- potrafi współpracować z rówieśnikami
 
Jak „Pluszowe Misie” realizowały projekt „Mąka”? 
 
Temat projektu „Mąka” pojawił się z inicjatywy wychowawczyń, jako rezultat analizy treści programu nauczania oraz oceny możliwości organizacyjnych i zasobu dostępnych środków dydaktycznych. 
Realizacja projektu „Mąka” przebiegała w kilku etapach.
Najpierw przygotowana została siatka wstępna do projektu z uwzględnieniem celów programowo – dydaktycznych. 
Kolejnym etapem było przeprowadzenie zajęć wstępnych – wprowadzających w tematykę projektu i mających na celu budowanie wspólnych doświadczeń dla całej grupy. Zadaniem tego etapu było zaciekawienie dzieci, skupienie ich uwagi, skierowanie zainteresowania na to, co wiąże się z projektowanymi sytuacjami edukacyjnymi, jak też wzbudzenie motywacji do dalszego uczestniczenia w zajęciach i zdobywania wiedzy.
 
Wysłuchana i zainscenizowana przez nauczycielkę „Bajeczka piekarska” Agnieszki Galicy bardzo podobała się dzieciom i zainspirowała je do dyskusji na temat mąki.
Dzieci wspólnie z wychowawczynią postawiły pytanie „Co to jest mąka? 
Został stworzony wykres graficzny na temat zagadnień związanych z tym problemem.
„Pluszowe Misie” zastanawiały się :
- Skąd się bierze mąka?, Czy mąka jest zawsze biała?, Czy rozpuszcza się w wodzie?, Jaki ma smak?, Jak powstaje mąka i jakie są jej rodzaje?, Dlaczego zostawia ślady?, Dlaczego niektóre dzieci są uczulone na mąkę?, Co można zrobić z mąki?…..
Ciekawe wszystkiego dzieci zadawały jeszcze wiele innych pytań, na które starały się znaleźć odpowiedz w ciągu kolejnych dni.
 
Wspólnie z rodzicami i innymi ekspertami zajęły się przygotowaniami i realizacją projektu.
Przygodę z mąką przedszkolaki rozpoczęły znacznie wcześniej, gdyż kilka tygodni wstecz odwiedziły pizzerię, w której pracuje mama Juli.
Już wtedy miały możliwość obserwowania działań piekarza, oraz własnoręcznego stworzenia pizzy.
 
A w przedszkolu dzieci zaczęły projekt od zabaw badawczych. Sprawdzały jaka mąka jest w dotyku, jak pachnie, smakuje i jak wygląda. Miały możliwość swobodnej zabawy: dotykały wąchały, przesypywały, przesiewały mąkę a wszystkie te działania sprawiły im wiele radości.
 
Różnego rodzaju wagi pozwoliły sprawdzić „Pluszowym Misiom” ile waży mąka.
Na podstawie opowiedzianej przez nauczycielkę historyjki obrazkowej „Od ziarenka do kłosa” dzieci dowiedziały się z czego powstaje, jak powstaje i jakie są rodzaje ziaren i mąki. Miały możliwość przyjrzeć się kłosom i wyłuskać z nich ziarenka.
Same próbowały zrobić mąkę wykorzystując w tym celu moździerz. Przekonały się, że zrobienie mąki to wcale niełatwa sprawa. Na ich buziach pojawił się uśmiech zachwytu a zarazem wielkie zdziwienie, kiedy małe rączki rozbijając ziarenka dostrzegły na dnie naczynia biały pył.
Dzieci dowiedziały się również, że mąka może powstać z różnych ziaren i nie zawsze ma biały kolor.
 
Okazało się, że mąka świetnie nadaje się do wykorzystania w tworzeniu przeróżnych prac plastycznych, między innymi stworzonych z masy solnej.
Zabawy z mąką wywołały dużo miłych doznań: dzieci z masy solnej stworzyły przeróżne chlebki, ciasteczka, rogaliki, precelki i inne „pyszności”, oraz dekoracyjne serduszka. Przekonały się, że z mąki można również zrobić zabawki. „Gniotek” z mąki ziemniaczanej wsypanej do balonika to nie tylko wspaniała atrakcja, ale także bardzo dobre ćwiczenie mięśni rąk,  które kształtuje i usprawnia rękę przygotowując ją do późniejszego pisania.
Mieszając wodę z mąką ziemniaczaną dzieci uzyskały rewelacyjną masę, której fachowa nazwa brzmi: Ciecz nienewtonowska.
Przedszkolaki miały możliwość poczuć jej fascynującą strukturę poprzez zmysł dotyku, przekonały się, że jest świetna do zabawy: jeśli się ją zgniata ma konsystencję plasteliny, ale pozostawiona na chwilkę wypływa przez palce, dostarczając dużo radości i miłych doznań.
Wszystkie dzieci wiedziały, że z mąki można zrobić mnóstwo pyszności do zjedzenia. 
 
Obejrzany film edukacyjny pt. „Od ziarenka do bochenka” przybliżył im  proces powstawania chleba, a wiedzę tę utrwaliły przy bajce „Przygody kota Filemona – ach te myszy”.
Dowiedziały się również, że chleb ma „trzech ojców chrzestnych”: rolnika, młynarza i piekarza.
Na tym nie koniec poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z tematem.
 
Po więcej informacji dotyczących wykorzystania mąki, pieczenia chleba, a przede wszystkim rodzajów pieczywa dzieci udały się do specjalistów – osiedlowej ciastkarni oraz piekarni.
Tam panie pokazały zaciekawionym dzieciom różnorodne pieczywo – bułki, chleby, drożdżówki, rogale, ciasteczka. Przedszkolaki zobaczyły, że różnią się one  – kształtem, wielkością, kolorem, a panie opowiedziały dlaczego tak jest.
„Pluszowe Misie” w cukierni z zadowoleniem degustowały faworki a z piekarni wróciły z różnego rodzaju pieczywem, aby dodatkowo dowiedzieć się czy poza wyglądem różną się także smakiem.
 
Kolejnym zadaniem, które zrealizowały było zaproszenie eksperta znającego się na wypieku domowego chleba. Dzieci zgromadziły wszystkie potrzebne produkty i urządzenie do pieczenia chleba i pod czujnym okiem pani Anety zabrały się do pracy. Upieczony chlebek oraz gofry,  smakowały przepysznie, niejedna ręka była w górze prosząc o dokładkę.
 
„Kot i myszy”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Gdzieżeś ty bywał czarny baranie” i „Rolnik” to zabawy muzyczno - ruchowe towarzyszące dzieciom przez cały okres projektu.
 
Zakończeniem projektu było stworzenie wystawy oraz quiz i zagadki, na które wszystkie dzieciaki znały odpowiedzi. Brały również udział w opowieści ruchowej „Od ziarenka do bochenka”
 
Rodzice mieli możliwość obserwacji poczynań swoich pociech poprzez towarzyszące wystawy prac plastycznych wyeksponowanych na holu przedszkola. Pomogli również w organizacji wycieczki do pizzerii oraz w gromadzeniu książek i prasy dotyczącej sztuki kulinarnej. Zaangażowali się w przygotowanie wyposażenia i pomocy dydaktycznych.
 
Metoda projektu bardzo przypadła dzieciom do gustu. W przyszłości będą zatem zgłębiać inne równie ciekawe tematy.
 
Agnieszka S.

Czy mąka rozpuszcza się w wodzie?

Degustacja

Do czego służy moździerz?

Gniotek

Ile waży mąka?

Mali piekarze

Od ziarenka do kłosa

Prace plastyczne

Zabawy z mąką


6 lutego 

Bal karnawałowy

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką, tańcami i dobrą zabawą. Dla przedszkolaków to również okres wyczekiwania na bal.
Jest on atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości, tym bardziej że każde z nich może się przebrać za bohaterów ze świata bajek. 
W dniu balu już od rana w przedszkolu pojawiały się barwne, kolorowe postacie.
Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu. 
 
Na kolejny bal zapraszamy już za … rok.
Agnieszka S.

Bal karnawałowy


1 lutego 

Bal karnawałowy

Tradycyjnie jak co roku dzieci ze starszych grup naszego przedszkola zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 105 na bal karnawałowy. W rytmie najnowszych przebojów pan Wodzirej zagrzewał wszystkich do tańca. Dzieci w kolorowych przebraniach uczestniczyły w konkursach i zabawach. Wybrano królowe i królów balu. Karnawał w szkole dał okazję do spotkania przyjaciół, którzy opuścili już progi naszego przedszkola, a teraz kontynuują naukę w szkole podstawowej. Na zakończenie balu dzieci zostały zaproszone na stołówkę, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali kupony, które biorą udział w losowaniu fantów w czasie dni otwartych w Szkole Podstawowej nr 105.
Dorota Cz.

Bal karnawałowy


31 stycznia

Szopki krakowiskie

Dzisiaj grupa III i IV wybrały się do Muzeum Historycznego na Lubicz w celu zwiedzenia wystawy szopek krakowskich. Kolorowe, błyszczące, pełne barwnych postaci z legend szopki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o tradycji szopek krakowskich i ich charakterystycznych cechach. Po oglądnięciu wystawy dzieci uczestniczyły w warsztatach, na których kolorowały szopki dodając własne elementy dekoracyjne pamiętając o specyfice szopek krakowskich.
Dorota Cz.

Szopki krakowskie


30 stycznia

Kółko matematyczne

W ostatni wtorek stycznia dzieci na kółku matematycznym dowiedziały się skąd się bierze wiatr, jakie są rodzaje wiatru i jak możemy mierzyć jego siłę. W tym celu budowały wiatromierze i próbowały dmuchać na nie różnymi przedmiotami (ustami, balonami, jabłuszkiem). Wprawiały w ruch różne przedmioty za pomocą balonów, chusty animacyjnej, kartki papieru. Dzieci przeprowadziły również doświadczenia pokazujące jak działa podnośnik do podnoszenia np. belek w straży pożarnej (dmuchały balony pod plastikową miską) oraz jak działa łódź podwodna (przepompowywały powietrze z dużej strzykawki do małej strzykawki zanurzonej w wodzie).
Na zakończenie z zainteresowaniem obejrzały krótki film edukacyjny "Skąd się bierze wiatr?"
Dorota Cz.

Kółko matematyczne


26 stycznia

„Kolory Miasta” 

Wprawdzie dzieci z gr. II nie zdobyły głównej nagrody w konkursie „Eko kreatorzy mody” ale czuły się bardzo wyróżnione kiedy otrzymały zaproszenie od organizatora konkursu - Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania - na spektakl teatralny „Kolory Miasta” w wykonaniu Teatru „Kultureska”.
Był to ...interaktywny spektakl teatralny dla dzieci, pełen zwrotów akcji, zabawnych sytuacji i wyjątkowych bohaterów. To bajka o ekologii, ale także o marzeniach, przyjaźni i miłości…a także o tym, jak nieodzowna dla człowieka jest przyroda.
Aktorzy poruszyli bardzo ważne, współczesne problemy ekologiczne, zaznajamiając dzieci z pojęciem smogu, niskiej emisji, a także segregacji odpadów. 
Na uwagę zasługują piękne kostiumy, scenografia oraz muzyka, a także wspaniała gra aktorów.
Wszystkie piosenki były śpiewane przez artystów na żywo i porywały widownię do klaskania i wygibasów dostarczając dzieciom dużo radości.
Przez pełną godzinę wszystkie zgromadzone przedszkolaki bawiły się świetnie i żywo reagowały na zwroty akcji. Na koniec czekała je jeszcze jedna niespodzianka: mogły wyjść na scenę, przywitać się z aktorami i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Agnieszka S.

„Kolory Miasta”


22 stycznia

Zima

Nareszcie do naszego przedszkola zawitała prawdziwa zima. Wszyscy cieszyli się ze świeżo napadanego śniegu i braku smogu. Dzieci z grupy IV ulepiły bałwanka, chłopcy ochoczo zabrali się za lepienie kulek do bitwy na śnieżki, a dziewczynki miały wiele radości zjeżdżając z górki. Okrzyków zachwytów było co niemiara, choć mrozik lekko szczypał w nosy, ale co tam mróz gdy zabawa była na sto dwa.
Dorota Cz.

Zima


18 stycznia 

„Bezpieczna droga do przedszkola”

W czwartkowe przedpołudnie do naszego przedszkola przyszli przedstawiciele Straży Miejskiej. 
Celem wizyty było zapoznanie dzieci z zasadami zachowania bezpieczeństwa w ruchu pieszych na drodze. Dzieci wykazały duże zainteresowanie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Wielka niespodzianka czekała na przedszkolaków na holu, gdzie pracownicy rozłożyli ruchome miasteczko. Każde dziecko mogło uczestniczyć w zabawach drogowych, nie zapominając oczywiście o bezpieczeństwie.
Agnieszka S.

„Bezpieczna droga do przedszkola”


16 stycznia 

Kółko matematyczne

Dzisiaj dzieci na zajęciach kółka matematycznego  kontynuowały rozwijanie umiejętności klasyfikacji przedmiotów. W trakcie zabaw grupowały i segregowały według kilku cech jednocześnie, porządkowały obiekty na podstawie występujących między nimi różnic. Dzieci uczyły się wnioskowania, uogólniania i nazywania zaszeregowanych obiektów na poziomie operacji konkretnych.
Dorota Cz.

Kółko matematyczne


15 stycznia

Rodzinne kolędowanie 2018

Organizatorami X Przeglądu Rodzinnych Grup Kolędniczych  „Rodzinne kolędowanie 2018” byli:  Samorządowe Przedszkole nr 107 „Słoneczne Nutki", Rada i Zarząd Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Ośrodek Kultury im. C. K Norwida gdzie miało miejsce wydarzenie.
To wyjątkowe śpiewanie kolęd i pastorałek w wykonaniu rodzin nowohuckich przedszkolaków cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. 
Rodzinne kolędowanie to niezwykła okazja do wspólnej zabawy opartej na polskiej tradycji.
Przedszkole „Pod Świerkami” reprezentowała Flawia z mamą i siostrzyczką (gr.II), Milena z mamą (gr.III), Ania i Mateusz z tatą (gr.III) oraz Ewa z siostrą i mamą (gr.IV).
 
Składamy serdeczne podziękowania grupie kolędniczej, życząc rozwijania swoich talentów.
  Agnieszka S.

Rodzinne kolędowanie 2018


15 grudnia

Warsztaty w SP „Emmanuel”

Dzisiaj dzieci z grupy IV wybrały się do pobliskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Emmanuel” gdzie brały udział w bardzo ciekawych warsztatach dotyczących niepełnosprawności.

Warsztaty w SP „Emmanuel”


15 grudnia 

Jasełka – gr. I i II

Boże Dziecię witaj nam!
Na sianeczku położymy, aniołkami otoczymy
Niebios Pan, Niebios Pan.
Pobłogosław wszystkim nam!
Byśmy rośli w Twej miłości, odrzucili grzechów złości, 
Boże daj, Boże daj.

Jasełka – gr. I i II


13 grudnia 

Warsztaty malowania bombek choinkowych

 
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, już za kilka chwil choinka rozgości się w domach, a dzieci z radością i ochotą przyozdobią ją świecidełkami i ozdobami.
Dzisiaj dzieci brały udział w zorganizowanych w przedszkolu warsztatach, na których mogły pomalować bożonarodzeniowe bombki. 
Dzieci mogły zrealizować swoje pomysły. Na szklanych kulach malowały to co kojarzyło im się ze świętami Bożego Narodzenia jak również zimowe symbole zimy.
Przy końcowym etapie pracy, dzieciom pomagały panie prowadzące warsztaty….było to obsypanie banieczek kolorowym brokatem, by nabrały świątecznego blasku. 
Mieniący się wszystkimi kolorami brokat przyozdobił banieczki a dzieci były zachwycone ich blaskiem. 
Na warsztatach przedszkolaki poznały również historię i etapy tworzenia ozdób choinkowych. Dowiedziały się na czym polega technika dmuchania szklanych kul oraz etap srebrzenia bombek. 
Dziękujemy firmie „Armar” za przeprowadzenie warsztatów.
  Agnieszka S.

Warsztaty malowania bombek choinkowych


12 grudnia 

Kółko matematyczno – techniczne

 
W miesiącu grudniu poznawaliśmy właściwości wody. Wykonując liczne eksperymenty próbowaliśmy odpowiedzieć na kilka ciekawych pytań:
  1. Czy można ścisnąć wodę? 
  2. Co pływa, a co tonie?
  3. Czy woda ma skórę?
  4. Czy woda umie się trzymać?
  5. Czy woda może być okrągła? 
  6. Czy źródełko może stać się jeziorkiem i odwrotnie? 
  7. Czy człowiek może oddychać pod wodą?
Dzieci poznały zasadę naczyń połączonych i sposoby działania dzwonu rurowego oraz batyskafu czyli urządzeń pomagających ludziom w oddychaniu pod wodą. Uczenie się na bazie własnych doświadczeń i wspólnych eksperymentów daje dzieciom radość i zachęca do poszerzania i kontynuowania badań w domu.
   Dorota Cz.

Kółko matematyczno – techniczne


6 grudnia

Odwiedziny św. Mikołaja

Już pod koniec listopada wszystkie przedszkolaki przygotowywały się do odwiedzin bardzo ważnego gościa, gdyż wizyta św. Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku.
Dzieci uczyły się piosenek i tworzyły prace plastyczne, na których królował Mikołaj oraz „pisały” do niego listy.  
Kiedy nadszedł oczekiwany dzień od samego rana wśród dzieci panował nastrój wyczekiwania, niecierpliwości oraz zaciekawienia.
Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć wielką radość, zdarzały się  również twarzyczki ukazujące niepewność a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. 
Aż w końcu zjawił się oczekiwany gość… wywołując wiele radości i  śmiechu, gdyż dzieci bardzo szybko odkryły, że Mikołaj nie jest prawdziwy …. to panie nauczycielki zrobiły dzieciom psikusa i jedna z nich przebrała się za świętego Mikołaja.
A kiedy ucichły śmiechy wywołane żartem, w drzwiach pojawiła się postać i nikt nie miał już wątpliwości, że przyszedł prawdziwy św. Mikołaj z wypchanym worem prezentów.
  Agnieszka S.

Odwiedziny św. Mikołaja


30 listopada

Wycieczka do pizzerii

W minionym tygodniu przedszkolaki z grup II, III i IV uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w pizzerii, gdzie pracuje mama Juli z gr. II.
Dzieci pod czujnym kucharza zgłębiały tajniki kuchni włoskiej.  Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o przygotowaniu tego ulubionego dania, a przyrządzona samodzielnie przez dzieci pizza smakowała wyśmienicie.
Było pysznie !
Agnieszka S.
28 listopada

Kółko matematyczne

Na zajęciach z kółka matematyczno-technicznego dzieci poznawały i badały właściwości powietrza. Zdobywały wiedzę podczas wielu eksperymentów i starały się odpowiadać na liczne pytania badawcze: Co to jest powietrze?, Czy można je złapać?, Czy powietrze widać, słychać, czy można je powąchać?, Czy w pustej szklance zanurzonej w wodzie naprawdę nic nie ma?, Czy powietrze można ścisnąć?, Co się dzieje z podgrzanym powietrzem?
Liczne eksperymenty, które dzieci samodzielnie lub pod opieką nauczyciela wykonywały przyniosły rozwiązanie i radość z  twórczego podejścia do tego tematu.
Na koniec zajęć dzieci samodzielnie skonstruowały spadochron, którego zadaniem było wykorzystanie powietrza do działania.
    Dorota Cz.

Kółko matematyczne


28 listopada

Bal andrzejkowy

„Hokus – pokus, czary – mary, 
niech się spełnią andrzejkowe czary”
 
W polskiej tradycji Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń, ta noc miała magiczną moc, wszystkie wróżby miały się spełnić w przyszłości. We wtorkowe przedpołudnie w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera. Zajęcia wypełniły radosne zabawy i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania balonów z informacją w środku kim zostanie się w przyszłości, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy bardzo pomysłowo przebrane przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. 
       Agnieszka S.

Bal andrzejkowy


20 listopada

Wycieczka do Huty Szkła

Dzisiaj grupa ,,Biedronek” wyjechała do Huty Szkła w Krakowie na ul Lipową 3. 
Dzieci wzięły udział w pokazie ręcznego formowania szkła oraz w zwiedzaniu stałej wystawy wraz z przewodnikiem. Wielką frajdę sprawiło przyglądanie się hutnikom, z jaką precyzją potrafią w ciągu paru minut wyrzeźbić w masie szklanej ptaszka, anioła, czy też dzbanek. Każde dziecko mogło powoli  wydmuchać szklaną bańkę.
Zajęcia obejmowały również warsztaty tradycyjnego zdobienia szkła - witrażu, na którym najpierw odrysowywały szablony na szkle, a potem je zamalowywały farbami.
Justyna T.

Wycieczka do Huty Szkła


14 listopada 

Zajęcia na kółku matematycznym

W tym tygodniu dzieci na kółku matematycznym kształtowały umiejętności rachunkowe czyli doliczały i odliczały podczas różnorodnych zabaw trenując w praktyce czynności dodawania i odejmowania. Poznawały cyfry i znaki matematyczne i wykonywały działania z użyciem tych znaków.
  Dorota Cz.

Zajęcia na kółku matematycznym


10 listopada

"Legenda o królewnie Wandzie"

Grupa IV postanowiła w tym roku uczcić Święto Niepodległości przedstawieniem teatralnym „Legenda o królewnie Wandzie", które miało przypomnieć dzieciom historię związaną z początkami naszego grodu i powstaniem kopców króla Kraka i jego córki Wandy. Dziewczynki w strojach z epoki wykonały efektowny menuet z chusteczkami, a średniowieczni wojowie zaprezentowali w tańcu wojowników swoje umiejętności w posługiwaniu się mieczem i tarczą. Dzieci poznały starosłowiańską pieśń „Bogurodzica", z którą waleczni wojowie wyruszyli na bój. Całe przedstawienie przy dźwiękach średniowiecznej muzyki i wspaniałej grze aktorskiej wiernie oddawało klimat tamtej epoki. Na zakończenie wspólnie z innymi grupami starszaki zaśpiewali piosenkę "Jestem Polką i Polakiem”, która znakomicie podkreślała patriotyczny nastrój nadchodzącego święta.
Dorota Cz.

"Legenda o królewnie Wandzie"


9 listopada

Z pieśnią powróci historia

Aby uczcić zbliżający się dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości został zorganizowany w naszym przedszkolu przegląd pieśni i piosenki patriotycznej „Z pieśnią powróci historia”.
Uroczystość rozpoczęła grupa II „Pluszowe Misie” tańcem i instrumentacją do utworów: „Piechota” oraz „Hej strzelcy wraz”.
 
Celem przeglądu było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej, tak wśród dzieci jak i dorosłych, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, 
a w szczególności:
wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej,
zachęcanie do wspólnych, ponadpokoleniowych muzycznych spotkań,
przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju
pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny
 
Udział w Przeglądzie wzięli:
Mateusz Zygmunt z siostrą oraz tatą – „Serce w plecaku”
Kuba Bogusz i Arek Krotowski – „Szara piechota”
Ola Laska z mamą oraz Tosia Trando z bratem i mamą - „Pierwsza Kadrowa”
Jula Żak z tatą - „Piechota”
Eryk Gałuszczyński z mamą –  „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”
Olek i Jeremi Winzer z bratem oraz z mamą i tatą –  „Szara piechota”
Ewa Klęp z siostrą - „Rozkwitają pąki białych róż”
 
Uczestnicy konkursu poprzez słowa pieśni i piosenek dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń  przybliżając niektóre wydarzenia z naszej historii. 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, gratulujemy odwagi i talentu, życzymy dalszych sukcesów. 
Agnieszka S.

Z pieśnią powróci historia


7 listopada

Zajęcia na kółku matematyczno – technicznym

W dniu 31 października dzieci z kółka matematycznego kontynuowały zabawy konstrukcyjne oparte na mechanizmie kołowrotka. Zastosowano metodę "burza mózgów", która wymagała od dzieci logicznego myślenia, kreatywności i zdolności manualnych. Dzieci budowały modele taśmy sklepowej, którą transportowały różne przedmioty, stworzyły model kolejki górskiej i mostu zwodzonego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się budowa schodów ruchomych, którymi dzieci transportowały w dół drobne zabawki. 
 
Na kółku matematycznym w dniu 7 listopada dzieci  rozwijały umiejętności przeliczania po pięć i po dziesięć. kładały stonogę przymocowując spinacze po 5, a potem po 10 na kwadratach. Po połączeniu kwadratów liczyły dziesiątkami nogi stonogi w przód i w tył. Zabawę kontynuowały konstruując różne budowle (drogi, domy, wieże, itp.) z klocków. Przeliczały w systemie dziesiętnym na metrach krawieckich. Liczenie w tył od 100 było dla niektórych dzieci problemem, ale zapał do liczenia i pomoc kolegów sprawiały wszystkim dzieciom ogromną radość i podnosiły wiarę we własne możliwości.   
Dorota Cz.

Zajęcia na kółku matematyczno – technicznym


3 listopada

Eko – Kreatorzy mody

Przez ostatnie dni na kółku plastycznym, dzieci z grupy II projektowały i tworzyły kostiumy, które wykonane zostały z materiałów przeznaczonych do recyklingu. 
Stroje powstały z okazji konkursu „Eko – kreatorzy mody” zainicjowanego  przez  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Dzieci do konstruowania kostiumów wykorzystały między innymi: ścinki kolorowego papieru,  opakowania, kartony, zakrętki, folię, worki na śmieci.
Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci z krakowskich przedszkoli ze szczególnym uwzględnieniem zasad selektywnej zbiórki odpadów w gminie Kraków, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.
 
„Pluszowe Misie” tworząc kostiumy - Biedronkę, Robota oraz Królową Oceanów – przede wszystkim dobrze się bawiły i ćwiczyły swoje małe rączki.
Agnieszka S.

Eko – Kreatorzy mody


26 października

Mamo, tato jestem przedszkolakiem

Dzień 26 października pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z grupy „Słoneczka”. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość - pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód, jak wiele już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani Dorota Czachura dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz słodki upominek.
Lucyna Rz.

Mamo, tato jestem przedszkolakiem


24 października 

Zajęcia na kółku matematyczno – technicznym

W tym tygodniu kółko matematyczno - techniczne dało dzieciom możliwość zapoznania się z budową maszyny prostej (kołowrotka). W dzisiejszym skomputeryzowanym i zmechanizowanym świecie oglądanie i samodzielne konstruowanie prostych urządzeń dają możliwość łatwego poznania działania nieskomplikowanych urządzeń mechanicznych. Na zajęciach, dzieci z pomocą nauczyciela kontrowały windę, studnię, wędkę, czyli te urządzenia, które poruszane są za pomocą kołowrotka. Wykorzystując dostępne materiały (butelkę po wodzie mineralnej, pudełko po butach, karton po mleku, patyczki i sznurek) zamieniały się w małych konstruktorów maszyn prostych, czerpiąc ogromną radość z samodzielnie wykonanej pracy.
Dorota Cz.

Zajęcia na kółku matematyczno–technicznym


19 października 
 

Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O Zielonego Smoka”

Miło nam poinformować, że dzieci z grupy II „Pluszowe Misie” zdobyły I miejsce w VII Małopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zabaw Ludowych „O Zielonego Smoka”, organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali).
Celem przeglądu było „żywe uczestnictwo dzieci w polskiej kulturze ludowej poprzez naukę i wykonanie ludowej zabawy dziecięcej lub krakowskiej piosenki ludowej z wykorzystaniem zabawowych elementów tanecznych”.
Dzieci poza indywidualnymi nagrodami przyniosły do przedszkola dużego tęczowego smoka, piękną bajeczkę oraz dyplom.
Radość z wygranej była ogromna, gdyż był to dla dzieci pierwszy, poza -  przedszkolny występ, który zakończył się sukcesem.
Agnieszka S.

„O Zielonego Smoka”


10 października

Zajęcia na kółku matematycznym

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia kółka matematyczno-technicznego. Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się z rytmami i rytmiczną organizacją czasu. Zadaniem dzieci było wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich; wdrażanie do przekładania rytmu z jednej sekwencji na drugą oraz rozwijanie myślenia konkretnego. W czasie sytuacji zadaniowych dzieci miały możliwość rytmicznego wyklaskiwania, recytowania wyliczanek, układanie rytmów z figur geometrycznych, wyrażania ich ruchem, ćwiczyły umiejętność przekładania rytmów na inne reprezentacje. 
Drugim elementem zajęć było dostrzeganie rytmu i stałego następstwa dnia i nocy oraz ustalenia następstwa pór roku. Dzieci zaznaczyły na globusie Polskę, aby łatwiej było im zaobserwować co się dzieje, kiedy kręci się Ziemia, gdzie jest noc, kiedy u nas jest dzień. Jedno dziecko trzymało globus, wcielało się w rolę Ziemi. Drugie dziecko -  Słońce stało nieruchomo trzymając lampę. Dzieci zaobserwowały, że światło pada zawsze tylko na jedną stronę Ziemi. Uczestnicy kręcąc globusem zaobserwowali, że oświetlona jest ta część Ziemi zwrócona do Słońca, druga pozostaje w cieniu, panuje tam noc. Dlatego mamy dzień i noc. Wszyscy z dużym zaangażowaniem komentowali co się działo.
Lucyna Rz.

Zajęcia na kółku matematycznym


5 października

Zajęcia w gr. „Smoków”

W grupie starszaków rozmawiamy o zdrowiu: dzieci dowiedziały się co powinni jeść, by mieć dużo siły i energii i jak się ubierać żeby nie zachorować . Poznaliśmy rożne dyscypliny sportowe, nazywaliśmy sportowców, którzy je uprawiają ... sami tez uczestniczyliśmy w Miedzypredszkolnej Olimpiadzie Sportowej, którą wygraliśmy.  Dużo czasu poświeciliśmy na zabawy ruchowe, bo ruch to zdrowie: biegaliśmy, skakaliśmy, rzucaliśmy woreczkami do celu, pokonywaliśmy tor przeszkód z owocami.
Zdjęcia zrobiono podczas zajęć: dzieci inscenizowały opowiadanie "Bieg po zdrowie " Anny Mikity ( ze zbioru opowiadań " Bajki w zielonych sukienkach ").
Iwona K.

Zajęcia w gr. „Smoków”


7 września 

Wycieczka na Błonia 

Grupa "Smoków" wybrała się na wycieczkę na Krakowskie Błonia. Okazja była niecodzienna, bowiem na największej łące w środku miasta, zorganizowano wypas podhalańskich owiec. Wycieczka była pełna atrakcji ; podróż autobusem miejskim, którym pokonaliśmy całą trasę .... spacer "pod wiatr" na Krakowskich Błoniach ... jazda na kucykach .... rozmowa z bacą o jego pracy, degustacja oscypka....pamiątkowe zdjęcia.... i co najważniejsze obserwacja owiec z możliwością pogłaskania najmłodszej w stadzie owieczki.…
Iwona K.

Wycieczka na Błonia


20 września

Dzień Przedszkolaka

Padający deszcz nie przeszkodził naszym wychowankom radośnie świętować "Dnia Przedszkolaka". W tym dniu grupy starszaków wzięły udział w zawodach sportowych zorganizowanych wewnątrz przedszkola. Emocje towarzyszyły rywalizacjom sportowym do końca, ponieważ po 5 konkurencjach zawodnicy obu drużyn zdobyli tyle samo punktów. Zorganizowano dogrywkę, w której zawodnicy odpowiadali na zagadki dotyczące ruchu drogowego. W odpowiedziach lepsza o jeden punkt okazała się grupa Biedronek i to ona zdobyła złoty medal. Kapitanom obu drużyn medale wręczali wolontariusze. Wszyscy zawodnicy, za ogromne zaangażowanie i umiejętność zgodnej rywalizacji otrzymali słodki poczęstunek.
Dorota Cz.

Dzień Przedszkolaka


25 września 

Przedstawienie Teatru TO MY

 
Poniedziałkowym późnym popołudniem grupa IV wyszła do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na przedstawienie Teatru TO MY pt. "O porządkach, które zrobiły się same".
Spektakl powstał w ramach zajęć terapeutycznych. Aktorami była szóstka dzieci autystycznych i ich opiekunowie oraz przyjaciele Fundacji OD POCZĄTKU. Przedstawienie zostało przyjęte niezwykle ciepło przez całą widownię. Słodki upominek czekał nie tylko na aktorów, ale również na nasze dzieci…
Iwona K.

Przedstawienie Teatru TO MY


26 września

Wycieczka do Straży Pożarnej

Dzieci z grupy II „Pluszowe Misie” wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Jednostki Straży Pożarnej. 
Celem wycieczki było opanowanie przez dzieci niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. 
W trakcie spotkania panowie strażacy zaznajomili przedszkolaków z ciekawostkami związanymi z ich ciężką i niejednokrotnie bardzo trudną pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.
Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków np. samochodowych.
Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość obejrzenia z bliska wozów strażackich. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki a nawet ugasić nieprawdziwy pożar.
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę, która utrwalana będzie przy każdej okazji.
Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie ulepionego z gliny misia i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.
Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im się podoba i niejeden chłopiec w przyszłości zostanie bohaterem strażakiem.
Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.
Agnieszka S.

Wycieczka do Straży Pożarnej


27 września

Olimpiada Sportowa

Jak co roku jesienią zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Między przedszkolną olimpiadę sportową. Brały w niej udział zaprzyjaźnione przedszkola nr 104 i 151. Choć pogoda była kapryśna, w tym roku udało się zorganizować konkurencje w ogródku przedszkolnym. Dzieci i panie nauczycielki przywitała pani dyrektor, a do współzawodnictwa rozgrzewała pani Marta. Po złożeniu przysięgi, że nikt nie będzie jak Smerf maruda gdy coś  mu się nie uda, dzieci przystąpiły do współzawodnictwa w czterech konkurencjach: "Gąsienica", "Koszykarze", "Skoki w workach" i "Kto pierwszy". Współzawodnictwo budziło ogromne emocje, okrzyki, piski i głośny doping towarzyszyły każdej konkurencji. Po podsumowaniu zdobytych punktów okazało się,  że dzieci z naszego przedszkola z grupy Smoków zdobyły I miejsce.
Wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy i nagrody, a zawodnicy otrzymali drobny poczęstunek.
Zwycięzcom gratulujemy zdobycia pierwszego miejsca.
Dorota Cz.

Olimpiada Sportowa


3 października

Kółko matematyczno-techniczne

W dzisiejszym dniu rozpoczęło swoją działalność kółko matematyczno – techniczne o nazwie „Od matematyki do techniki”.
Na zajęcia uczęszczają dzieci z najstarszej grupy, które są uzdolnione matematycznie. Zajęcia będą się odbywać co wtorek a tematyka tych zajęć została opisana w innowacji pedagogicznej stworzonej przez panie: Dorotę Czachura i Lucynę Rzepecką. Zajęcia mają poszerzać zdolności dzieci i wprowadzać je świat techniki. Pierwsze zajęcia poświęcone były orientacji przestrzennej. Dzieci w formie zabawy utrwalały orientację przestrzenną w schemacie własnego ciała i z punktu widzenia drugiej osoby. Zapoznały się z kierunkami na mapie i ze sposobem posługiwania się kompasem. Odczytywały mapę ukrytych skarbów i odszukiwały drogi do kuferków ze skarbami.  Przeliczając skarby uczyły się dodawać dziesiątkami i zapisywać uzyskany wynik. Zabawom towarzyszyły pozytywne emocje i chęć współzawodnictwa w poszukiwaniu skarbów.
Dorota Cz.

Kółko matematyczno-techniczne


4 października 

Wycieczka do fabryki czekolady 

Grupa IV „Smoków” wybrała się na wycieczkę do fabryki czekolady Wawel w Dobczycach. Ubrani w białe fartuchy z czepkami na głowach, podzieleni na dwie grupy weszliśmy do hali produkcyjnej. Mieliśmy okazję poznać etapy powstawania czekolad i wszystkich innych słodkich wyrobów Wawelu. Dzieci oglądały wszystkie urządzenia, które wylewają gorącą płynną czekoladę do form, maszyny chłodzące czekolady, zawijające w ozdobne papiery, warzące i pakujące. Byliśmy w magazynach, gdzie na setkach półek czekają słodkości do transportu ... Największą atrakcja była możliwość smakowania wszystkich produktów Wawel ... każde z dzieci odnalazło swój ulubiony smakołyk ... Na koniec zostaliśmy zaproszeni na gorąca czekoladę i obdarowani zostaliśmy słodkimi upominkami ... Dzieci z wycieczki wracały nieco zmęczone ale ze słodkim uśmiechem na ustach ... 
Iwona K.

Wycieczka do fabryki czekolady


 

Joomla templates by a4joomla