Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017

 

8 czerwca 2017

Pożegnanie starszaków i piknik rodzinny

W czwartkowe popołudnie dzieci oraz ich najbliżsi, uczestniczyli w uroczystym spotkaniu z okazji pożegnania naszych najstarszych podopiecznych, którzy przedstawieniem „Czas na wakacje” zakończyli bardzo ważny rozdział swojego dzieciństwa - okres przedszkolny. Okres, który upłynął na wielu grach i zabawach, wycieczkach, zajęciach i radościach. Przez cztery lata nie zabrakło również chwil refleksji i wyciszenia. 

Dziś prawdziwym absolwentom, dumnie trzymającym w rękach dyplomy życzymy z całego serca powodzenia, wielu sukcesów w nauce i samych dobrych dni. Życzymy również, aby przyjaźnie zawarte w przedszkolnych progach przetrwały, a przedszkolne lata na zawsze zagościły w miłych wspomnieniach.

W tym dniu miały miejsce również inne atrakcje. Dzieci z radością uczestniczyły w przygotowanych dla nich niespodziankach podczas trwania pikniku rodzinnego.

Pożegnanie starszaków i piknik rodzinny


5 czerwca 2017

Teatr mamy i taty

W tym roku szkolnym odbył się już IV Przegląd Teatrzyków Mamy i Taty w kinie Sfinks. Nasze przedszkole reprezentowali rodzice z gr. IV, II i I, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w ten projekt. 

Brawurowy i pełen emocji występ zachwycił wszystkie dzieci, żywo reagujące na wspaniałą grę aktorów. 

W tym roku przedstawienie „Cztery strachy Ani” napisane przez nauczycielkę naszego przedszkola dedykowane było przełamywaniu dziecięcych lęków np. przed mrokiem, pająkiem czy Babą Jagą.

Oswajanie dziecięcych strachów wpisane jest w program profilaktyczno - wychowawczy naszego przedszkola.

W przyszłym roku zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do uczestnictwa w następnym przeglądzie. Gwarantujemy dobrą zabawę w miłym towarzystwie, radość dzieci i możliwość pokazania swoich ukrytych talentów.

Teatr mamy i taty


3 czerwca 2017

VII Ogólnopolski Turniej Szachowy Przedszkolaków

W sobotnie przedpołudnie Samorządowe Przedszkole „Pod Świerkami” na czele z panią dyrektor Marią Błaszczyk – Sobejko, gościło w swoich progach małych pasjonatów sztuki szachowej. 

Walka zawodników na szachownicach była niejednokrotnie zacięta, wzbudzająca wiele emocji. Przyjemnie było patrzeć na spontaniczną radość zwycięzców, ale na uwagę zasługuje również umiejętność przegrywania. Wiadomo nie od dziś, że tak naprawdę liczy się dobra zabawa.

Siedem rund wyłoniło zwycięzców, którym należą się wielkie brawa i słowa pełne podziwu i uznania.

1 miejsce - Sebastian Baliś

2 miejsce - Bartosz Zychowicz

3 miejsce - Martyna Popiel

Przedszkole „Pod Świerkami” reprezentowali: Kacper Śliwa, Kacper Bar, Antoś Dyrga, Kamil Pośnik, Grzesiu Woch, Zosia Wójciak, Amelka Piasecka ( gr. IV ), oraz Lilianna Staszewska ( gr. III ).

Wszystkim zawodnikom gratulujemy wspaniałych wyników oraz sportowej postawy, życząc wielu sukcesów. Współorganizatorem turnieju była Rada Dzielnicy XVIII Miasta Krakowa, która ufundowała nagrody dla dzieci. Częścią organizacyjną zajął się Mistrz Międzynarodowy w szachach pan Dariusz Mikrut.

VII Ogólnopolski Turniej Szachowy Przedszkolaków


2 czerwca 2017

Wycieczka do Czasławia

Z okazji Dnia Dziecka nasze przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Czasławiu. 

W pięknym otoczeniu przyrody znajdowało się gospodarstwo, gdzie dzieci odpoczęły, a następnie uczestniczyły w przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach.

A były to:

 • pokaz pieczenia bułeczek (cały etap, od zarobienia ciasta, aż do wypieku),
 • robienie sera,
 • wspólne robienie masła.

Po tych wszystkich atrakcjach dzieci z apetytem zjadły przygotowaną zupę pomidorową z klopsikami.

Następnie miały możliwość przejażdżki wozem drabiniastym, a podróż zakończyła się na leśnej polanie, gdzie mogły zjeść przygotowane przez panią gospodynię pyszne pączki.

Jednak największą atrakcją była przejażdżka na kucyku i każde chętne dziecko mogło usiąść na jego grzbiecie i poczuć się jak prawdziwy jeźdźca.

Brawo za odwagę!

Na koniec piękna pogoda i doskonałe humory dały przedszkolakom siłę by pobawić się wesoło na pobliskim placu zabaw. 

Wycieczka naprawdę była udana.

Wycieczka do Czasławia


1 czerwca 2017

„Cztery strachy Ani”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka nasi kochani rodzice przygotowali niezwykłą niespodziankę dla wszystkich dzieci z przedszkola.

Z wielką radością i zaciekawieniem oglądaliśmy przedstawienie „Cztery strachy Ani”, do którego scenariusz napisała pani Dorota – wychowawczyni „Smoków”.

Wszyscy widzowie byli zachwyceni wspaniałą grą aktorów, którzy z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w postaci, dostarczając niesamowitych przeżyć i artystycznych wrażeń. Dzieci z niezwykłą uwagą śledziły przebieg akcji reagując emocjonalnie na każde pojawienie się stracha w pokoiku Ani.

Za cudowną grę aktorską, za wspaniałą scenografię i bardzo ciekawy scenariusz dzieci podziękowały gromkimi brawami.

Nie zabrakło słodkości oraz upominków w tym tak szczególnym dniu …

Po spektaklu,  przedszkolaki mogły jeszcze raz z bliska przyjrzeć się aktorom, porozmawiać z nimi i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Dziękujemy wszystkim aktorkom za zaangażowanie, poświęcenie i wspaniałą grę.

W bajce wystąpili:

ANIA  - mama Emilki B. z gr. I

KOT -  tata Ani i Mateusza Z. z gr. II

PANI PAJĄKOWA  -  mama Marysi D. z gr. II

WIEDŹMA  - wujek Arka K. z gr. II i Nikoli K.  z gr. IV

CZARODZIEJKA -  mama Ernesta P. z gr. II i Amelki P. z gr. IV

STRACH NOCNY – pani Ania /przyjaciel przedszkolaków/

„Cztery strachy Ani”


23 maja 2017

Dzień Mamy i Taty w gr. IV

„KOCHAJCIE DZIECI SWOJE - TO NIE JEST WSZYSTKO JEDNO

CZY NA WASZ WIDOK  ŚMIEJĄ SIĘ CZY BLEDNĄ.

 

TATA I MAMA DO ŻYCIA BRAMA

OPOKA PIERWSZA  NAJWAŻNIEJSZA”

 
/Kazik Staszewski/

Dzień Mamy i Taty w gr. IV


22 maja 2017

"Ziemia nasza planeta"

Tradycyjnie jak co roku, nasze przedszkole wzięło udział w XII Nowohuckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Dzieci Przedszkolnych,  który odbył się w Domu Kultury im C. K. Norwida na os. Górali,  pod hasłem „Ziemia nasza planeta". 

Nasze przedszkolaki  z gr. „Słoneczka” miały okazję zaprezentować swoje talenty i umiejętności w przygotowanym programie artystycznym o tematyce ekologicznej, otrzymując wspaniałe nagrody.

Nagrodę indywidualną otrzymała Maia S. gr. „Słoneczka” za zdobycie I miejsca w konkursie plastycznym pt. "Ziemia, zielona planeta".

Serdecznie gratulujemy.

"Ziemia nasza planeta"


25 kwietnia 2017

Warsztaty chemiczno – fizyczne

Dzieci z gr. „Słoneczka” zostały zaproszone na warsztaty do pobliskiej Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej „Emmanuel”, gdzie w pracowniach odkrywały podstawy nauk fizyczno- chemicznych. 

W czasie zajęć przybliżone zostały im tajemnice otaczającego świata.

Przedszkolaki miały okazję zaobserwować i uczestniczyć w bardzo ciekawych eksperymentach, „stawiając” pierwsze kroki w świecie doświadczeń naukowych.

Warsztaty chemiczno – fizyczne


20 kwietnia 2017

Zdrowie i ekologia

W czwartkowe przedpołudnie dzieci z grup III i IV spotkały się, aby rywalizować w dyscyplinach sportowych, uczestniczyć w „Zgaduj – zgaduli”, oraz quizie a przede wszystkim dobrze się bawić.

Cele główne konkursu to:

 • Kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia.
 • Nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków.
 • Integracja zespołów grupowych oraz społeczności przedszkolnej.

Konkurs „Zdrowie i ekologia” odbył się w ramach programu „Szkoła promująca zdrowie”.

Nie zabrakło tematów dotyczących zdrowego odżywiania,  zdrowego spędzania czasu wolnego, tematów z zakresu ekologii oraz o tematyce antynikotynowej.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji przedszkolaki otrzymały dyplom oraz upominek.

Zdrowie i ekologia


11 kwietnia 2017

Wycieczka do gospodarstwa w Niezwojowicach

Dzisiejszego dnia dzieci grupy ,,Biedronek” oraz ,,Misie” wybrały się do gospodarstwa turystycznego ,,Pszczółka” w Niezwojowicach.  

Tematem przewodnim było zaznajomienie się z obrzędami Świąt Wielkanocnych. Po miłym przywitaniu przez gospodarzy, dzieci zostały oprowadzone po całym gospodarstwie. Spotkanie z domowymi zwierzętami: gęsiami, kaczkami, przepiórkami, kurami, królikami, sprawiło, że dzieci dowiedziały się co zwierzęta jedzą, jak należy je karmić i pielęgnować. 

Po zebraniu jajek z kurnika przeszliśmy do domu, gdzie mogliśmy zobaczyć i czynnie uczestniczyć w przygotowaniu Wielkanocnego Śniadania. Dzieci pomagały w barwieniu jajek, gotowaniu i obieraniu ich, tarły chrzan, piekły z panią gospodynią babki wielkanocne oraz rogaliki. Po ugotowaniu barszczu,  mogły samodzielnie przyozdobić i nakryć do stołu. Jak i czy smakował barszcz można samemu stwierdzić oglądając zdjęcia dzieci. 

Wszyscy najedzeni i syci mieliśmy ochotę na zabawy  w atrakcyjnych bajkowych domkach Baby Jagi, Królewny Śnieżki i igloo. 

Podczas pobytu w gospodarstwie ,,Pszczółka” nie obeszło się bez zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pszczelarza w pracowni pszczelarskiej. Prezentacja narzędzi pasiecznych (ule, ramka pracy, miodarka, podkurzacz, kombinezon pszczelarski, drobny sprzęt pasieczny), degustacja miodów odmianowych połączona z bajkową prezentacją w oparciu o obraz: "Życie rodziny pszczelej w ciągu roku”. Odbyła się też wizyta w bezpiecznym domku - ulu inhalacyjnym, gdzie mogliśmy  podglądać przez szybkę i siatkę życie rodziny pszczelej, poznaliśmy zapach i smak propolisu, wosku, miodów, pyłków i innych produktów pszczelich. 

Pomimo młodego wieku odwiedzających, pan gospodarz nie odmówił sobie małej lekcji historii pokazując nam własnoręcznie zrobioną, obracaną, podświetlaną i nagłośnioną makietę bitwy pod Racławicami,  sale szkolne i izby mieszkalne z lat 40- tych. 

Pełni wrażeń, nasyceni widokami polskiej wsi, z prezentami, wróciliśmy do przedszkola. Serdecznie dziękujemy gospodarzom za gościnę, zapewne wrócimy tam jeszcze.

Wycieczka do gospodarstwa w Niezwojowicach


8 kwietnia 2017

Nasi najbliżsi…

W styczniu w naszym przedszkolu miały miejsce bardzo ważne wydarzenia, zarówno dla dzieci jaki i dal ich najbliższych…

Dzieci brały udział w Koncercie Noworocznym oraz w święcie Babci i Dzadka.

21 i 22 stycznia to najbardziej wyjątkowe dni w roku. 

O swoich drogich babciach i dziadkach pamiętały najmniejsze przedszkolaki składając swoim najbliższym najlepsze życzenia. 

Nasze kochane Maluszki przygotowały dla swoich bliskich program artystyczny.

Niejednej babci i dziadkowi kręciła się łza w oku. Były to naprawdę wyjątkowe chwile zarówno dla naszych dzieciaków jak i naszych gości. Po części oficjalnej dzieci wręczyły babciom i dziadkom przygotowane upominki. A na koniec tego wyjątkowego dnia niecodzienni goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

Nasi najbliżsi…


7 kwietnia 2017

XXII Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli

W tegorocznym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Przedszkoli w MDK „Dom Harcerza” (ul. Lotnicza) wzięły udział dzieci z naszego przedszkola w formach artystycznych: plastycznej, teatralnej oraz wokalnej.

Przedstawienie „Na wiejskim podwórku" zaprezentowała grupa „Smoki”, grupa „Słoneczka” przygotowała inscenizację pt. „Baśń o Smoku wawelskim", zaś Mateusz Zygmunt " z grupy „Biedronek” zaśpiewał „Za górami, za lasami".

XXII Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli


6 kwietnia 2017

"Hej, od Krakowa jadę" – konkurs piosenki ludowej.

W związku z realizacją programu regionalnego „Kraków- moja mała ojczyzna”

został zorganizowany w przedszkolu „Pod Świerkami” konkurs piosenki ludowej „Hej, od Krakowa jadę”, w którym wzięło udział 22 uczestników z Przedszkoli nr: 93, 96, 98,  99, 104, 110, 151.

Przygotowane wspólnie z paniami nauczycielkami piosenki były bardzo pięknie wykonane przez wokalistów i spotkały się z wielkimi brawami publiczności.

W chwilach kiedy obradowało Jury, zgromadzona publiczność i  uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu grupy „Smoki” „Na wiejskim podwórku”.

Jury w składzie:

Maria Błaszczyk – Sobejko, Celina Piwowarczyk,  Hanna Siwek oraz Ewa Wilamska 

zwracając uwagę na dobór repertuaru, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny wyłoniło zwycięzców.

Kategoria: dzieci młodsze

I miejsce – EMILKA KABAŁA, EMILKA ŻAK (Przedszkole nr 93)

II miejsce – GABRYŚ KUZAR  (Przedszkole nr 151)

III miejsce – HANIA GROMAD, WIKTOR KURIANOWICZ (Przedszkole nr 104)

WYRÓŻNIENIA:

EMILKA JANUSZ  (Przedszkole nr 99)

LILIANA STASZEWSKA  (Przedszkole nr 96)

Kategoria: dzieci starsze

I miejsce – AMELKA KUNACHOWICZ, DAWID GRACZYK (Przedszkole nr 98)

II miejsce – EWA UCHWAT, SZYMON ROSSA (Przedszkole nr 110)

III miejsce – EWA KLĘP (Przedszkole nr 96)

WYRÓŻNIENIA:

EMILKA SZOSTAK  (Przedszkole nr 151)

AMELKA PIASECKA  (Przedszkole nr 96)

Wszystkim uczestnikom, nauczycielkom oraz dzieciom z grupy „Smoki” oraz „Słoneczka” dziękujemy za dostarczenie wielu estetycznych wrażeń.

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów i rozwijania talentów.

Na następny konkurs zapraszamy za rok!

Hej, od Krakowa jadę – konkurs piosenki ludowej


28 marca 2017

"Muzykowanie u Carla Orrfa"

„Wszystkie przeżycia wczesnego wieku, wszystko co w dziecku zostanie obudzone i rozwinięte, pozostaje mu właściwie przez całe życie.” (Carl Orff)
Tegoroczny przegląd muzyczny „Muzykowanie u Carla Orffa – Taniec ludowy z przyśpiewkami” organizowany przez Samorządowe Przedszkole nr 46 reprezentowała grupa IV „Słoneczka”.
Wszyscy uczestnicy przeglądu przygotowały przyśpiewki i tańce ludowe.
„Słoneczka” zaprezentowały swoje umiejętności grając na instrumentach, śpiewając oraz tańcząc „Krakowiaka”. Za piękny występ otrzymały gromkie brawa, dyplom oraz nagrodę rzeczową.
Przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

"Muzykowanie u Carla Orrfa"


21 marca 2017

Dzień poezji

Dzisiaj przedszkolaki z grupy „Słoneczka” udały się do pobliskiej biblioteki (os. Zgody) na zajęcia edukacyjne z okazji Światowego Dnia Poezji. Dzieci miały okazję wysłuchać wybranych przez panią bibliotekarkę znanych i lubianych wierszy, zastanawiały się co to jest rym oraz obejrzały animację do utworu Jana Brzechwy.
Zajęcia zakończyły się twórczością plastyczną. Przepiękne prace, które zostały umieszczone na wystawie w bibliotece,  zostały wykonane techniką collage.

Dzień poezji


20 marca 2017

Spotkanie z trenerem Rugby Tag

Dzisiaj przedszkolaków z grup „Smoki” i „Słoneczka” odwiedził trener Rugby Tag, pan Wojtek Urynowicz, który poprzez zabawę i konkurencje sportowe wprowadził dzieci w tajniki tej mało znanej gry zespołowej. Dzieci mogły obejrzeć i poodbijać całkiem inną piłką – nieokrągłą, uczestniczyły w zawodach i rywalizowały ze sobą o jak najlepszy wynik.

Konkurencje wszystkim się bardzo podobały, dostarczyły energii i doskonałego humoru.

Spotkanie z trenerem Rugby Tag


17 marca 2017

"Czyste powietrze wokół nas"

W kilku dniach marca realizowany był w naszym przedszkolu profilaktyczny program edukacji antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”, którego inicjatorem jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie
Program był adresowany do dzieci 5 – 6 letnich oraz do ich rodziców i opiekunów. 
 
W wychowaniu zdrowotnym dziecka, program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe zwyczaje osób palących. 
Kształtowanie i wychowanie człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Postawa obronna wobec palenia tytoniu, którą uda się wykształcić u dziecka w wieku przedszkolnym, owocuje przez całe życie. 
 
Główne cele programu to:
wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,
zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
 
Zajęcia o charakterze warsztatowym, miały na celu zwiększenie wiedzy i wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu oraz na miejsca, w których mogą być one narażone na dym, jak również na negatywne skutki palenia papierosów. 
W czasie eksperymentów, zabaw badawczych, twórczych, prezentacji multimedialnych dzieci miały okazję zdobycia  umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, w tym dymu papierosowego. 

Na zajęciach dzieci wykonywały odpowiednie rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Dzieci uczestniczyły w  ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych. Poprzez zastosowanie odpowiednich metod przedszkolaki zastanawiały  się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy jest się narażonym na wdychanie dymu z papierosa.

 

O CZYM RODZICE PAMIĘTAĆ POWINNI

Szanowni Rodzice, pamiętajcie, że programy profilaktyczne realizowane w przedszkolach, a później w szkołach to nie wszystko! W dużej mierze to od Was zależy, czy Wasze dzieci będą miały w przyszłości problem z zażywaniem substancji psychoaktywnych, czy też nie.

Dlatego pamiętajcie, aby:

 • pokazać dobry przykład swoim zachowaniem
 • spędzać z dzieckiem dużo czasu – jednak nie ilość a jakość się liczy!
 • umieć słuchać uważnie tego, co ma do powiedzenia dziecko
 • rozmawiać z dzieckiem o świecie, nawet na trudne tematy
 • ustalać ścisłe reguły dotyczące palenia i picia w domu
 • prowadzić wraz z dzieckiem ocenę tego, co oferują media, ponieważ środki masowego przekazu (reklamy, filmy) są dla dzieci głównym środkiem informacji na temat picia alkoholu, palenia papierosów

Czyste powietrze wokół nas


14 marca 2017

Kartka dla bezdomnego

Nasze Przedszkole zorganizowało akcję „Kartka dla Bezdomnego”.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest niezależną katolicką organizacją dobroczynną. Celem Towarzystwa jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim - w duchu Patrona, św. Brata Alberta.

W jaki sposób można pomóc osobom bezdomnym, w jaki sposób można wesprzeć Towarzystwo ? Są dwie możliwości; 

- ofiarując swój czas i umiejętności jako wolontariusz 

- propagując w swoim środowisku potrzebę pomagania osobom bezdomnym

Biorąc pod uwagę specyfikę placówki i możliwości dzieci, postanowiłyśmy poruszyć temat ludzi bezdomnych, ubogich i samotnych na zajęciach z dziećmi, realizując drugą możliwość pomocy bezdomnym.

Oprócz rozmów, które miały nie tylko przybliżyć  dzieciom istniejący problem, starałyśmy się ich uwrażliwić  na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego pomocy. Zainicjowałyśmy w przedszkolu nr 96 akcję “Kartka dla Bezdomnego”. Ma się ona znaleźć na wielkanocnym stole w czasie świątecznego posiłku wydanego przez Siostry Albertynki w Krakowie dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich. Chciałyśmy, aby choć przez chwilę każdy z podopiecznych Sióstr mógł poczuć się w tym dniu otoczony troską i miłością, by mógł zaspokoić nie tylko potrzeby fizyczne, ale i też te emocjonalne.

Kartka dla bezdomnego


13 marca 2017

"Na wiejskim podwórku"

W poniedziałkowe przedpołudnie dzieci z grupy „Smoki”  zorganizowały przedstawienie pt. "Na wiejskim podwórku", na które zaprosiły pozostałe grupy przedszkolne. Występ przeplatały znane i lubiane przez dzieci piosenki o zwierzętach żyjących na farmie cioci Teci. Kolorowe stroje, wspaniali aktorzy stworzyli przepiękne widowisko słowno-muzyczno-taneczne. Zaangażowanie w przedstawienie dzieci z grup najmłodszych pozwoliło na lepszą integrację przedszkolaków i stworzyło niepowtarzalną atmosferę dobrej zabawy.

"Na wiejskim podwórku"


26 stycznia 2017

Dzień Babci i Dziadka (gr. II)

Niechaj dziadzio z babunią tak nam długo żyją,

Póki komar i mucha morza nie wypiją.

A ty mucho, ty komarze, pijcie wodę powoli,

Niech się dziadzio z babcią nażyją do woli.

Dzień Babci i Dziadka (gr. II)


25 stycznia 2017

Dzień Babci i Dziadka (gr. III)

W tym roku dla naszych najukochańszych Dziadków i Babci dzieci z gr. III przygotowały „Słoiczek słodkich słówek”. Na karteczkach zostały wypisane słowa, jakie dzieci chciały powiedzieć swoim najbliższym , np. „Kocham Cię z całego serca”, „Lubię jak się ze mną bawisz”, „Cieszę się jak do mnie przyjeżdżasz” , „Bądź zawsze zdrowa” , „Wszystko co robisz jest najsmaczniejsze”, „Kocham Twój uśmiech”, „Tęsknię za Tobą”.... 

Karteczki zostały włożone do słoiczków ozdobionych własnoręcznie wymalowanymi serwetkami .... Prezent nabierze mocy, kiedy Babcia lub Dziadziuś zatęskni za swoim wnukiem...kiedy przyjdzie nieco smutniejszy dzień .... wówczas „słodkie słówko” od wnuka, wnuczki ogrzeje i rozweseli Babcine (Dziadkowe) serduszko ..….

Dzień Babci i Dziadka (gr. III)


24 stycznia 2017

Dzień Babci i Dziadka (gr. IV)

„U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką”,  wiedzą o tym wszystkie przedszkolaki z grupy Słoneczek.  Dzieci postanowiły poczęstować swoje babcie i dziadków własnoręcznie przygotowanym na tę uroczystość ciastem. Były zachwycone faktem, że mogą dla swoich najbliższych  przygotować „małe co nieco”, gdyż nie od dziś wiadomo, że święto Babci i Dziadka to jeden z ważniejszych dni w przedszkolu. Ta uroczystość jest po to, aby dzieci mogły podziękować w szczególny sposób swoim babciom i dziadkom za poświęcony czas, wspólne zabawy, spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach.

To babcia i dziadek są zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Kierujemy w ich stronę naszą wdzięczność i uśmiech życząc zdrowia, siły i wytrwałości. Dziękujemy im za to, że są z nami.

Dzień Babci i Dziadka (gr. IV)


20 grudnia 2016

Jasełka

Późnym popołudniem dzieci z grupy „Smoków” i „Słoneczek” przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, oraz kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, które w tym roku wiązały się z tradycją Krakowa. Nie zabrakło ptaszków z Łobzowa, Lajkonika i pięknie wykonanego „Krakowiaka”.

Jasełka (gr. III, IV)


15 grudnia 2016

Festiwal Angielskiej Piosenki Dziecięcej „Eyes On Kids” 

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 105 (os. Słoneczne), zaprosiła dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych do udziału w Festiwalu Angielskiej Piosenki Dziecięcej „Eyes On Kids” w konwencji świąteczno-zimowej.

Prezentujące swoje umiejętności dzieci, przygotowały na tę okoliczność angielskie piosenki i rymowanki dotyczące tematyki „Christmas and winter time”. 

Przepięknie poprzebierane i rozśpiewane dzieci miały okazję zaprezentować swoje talenty oraz umiejętności językowe.

Miła i przyjazna, pozbawiona rywalizacji atmosfera spowodowała, że reprezentujące Przedszkole „Pod Świerkami” dziewczynki z grupy „Słoneczek”: Emilka K., Ewa K. i Amelka P. zaśpiewały piosenkę „Santa Claus Is Coming to Town” pięknie, odważnie i wesoło, otrzymując od publiczności duże brawa.

Dziewczynkom gratulujemy życząc dużo sukcesów.

Festiwal „Eyes On Kids”


13 grudnia 2016

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Najstarsze przedszkolaki z grupy „Słoneczka” brały udział w warsztatach kultury ludowej, zorganizowanych w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida. 

Spotkanie przybliżyło dzieciom autentyczne obrzędy, tradycje i zwyczaje okresu Bożego Narodzenia z regionu krakowskiego, w tym o „chodzeniu po kolędzie”, kolędowaniu i kolędnikach. Dzieci miały okazję zobaczyć i usłyszeć „Kolędników z gwiazdą” z Trojanowic i najlepszą w Małopolsce grupę kolędniczą „Herody” z Zielonek. Dzieci wzięły udział w „okolędowaniu”, które wywołało duże zainteresowanie i zaangażowanie wszystkich dzieci.

Warsztaty Bożonarodzeniowe


1 grudnia 2016

Wycieczka do obserwatorium w Niepołomicach

Dzisiaj dzieci z grupy III i IV wybrały się na autokarową wycieczkę do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Na początku przedszkolaki wysłuchały bardzo ciekawej prelekcji na temat Układu Słonecznego, podróży międzyplanetarnych oraz kilku ciekawostek ze wszechświata. Wszystkie informacje wzbogacone były o pokaz slajdów i krótkie filmiki.

Po skończonej prelekcji dzieci udały się do Planetarium, gdzie usiadły  w wygodnych fotelach i podziwiały zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego. Była to bardzo pouczająca wycieczka, wzbogacająca wiedzę  i rozbudzająca zainteresowania astronomią.

Wycieczka do Obserwatorium


29 listopada 2016

Andrzejki

Jak nakazuje pradawna tradycja, dzisiejszy dzień dla wszystkich przedszkolaków był wyjątkowy. Właśnie dzisiaj dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat uczestnicząc w Balu Andrzejkowym. Przedszkolaki poprzebierane we wspaniałe stroje wykonywały polecenia i zadania, z których mogły dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Bawiły się i tańczyły do wesołej muzyki. Radości nie było końca.

Następny Bal już za rok.

Zapraszamy!

Bal Andrzejkowy


24 listopada 2016

Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki „Zaśpiewaj razem z nami”

Dzisiaj o godz. 10.00 w Samorządowym Przedszkolu nr 94 odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki „Zaśpiewaj razem z nami”, którego celem było wspieranie najzdolniejszych dziecięcych talentów oraz propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci.

Przedszkole „Pod Świerkami” reprezentowały dwie dziewczynki: Amelka i Ola.

Serdecznie gratulujemy Amelce P. (gr. IV), która zdobyła II miejsce śpiewając piosenkę pt. „ Jesienny Kujawiaczek” i Oli P. (gr. III), która  zaśpiewała „Jesienny walczyk” otrzymując III miejsce w konkursie. 

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


24 listopada 2016

„Spotkanie z ciekawym człowiekiem”

Mijające Święto Niepodległości było okazją do zorganizowania w grupie starszaków spotkania z tatą Antosia, panem Sebastianem D., który jest kapitanem wojsk powietrzno – desantowych. Żołnierz opowiadał o swojej służbie, prezentował mundur polowy i wyjaśniał znaczenie kolorystyki stroju. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. 

Duże zainteresowanie wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny Serdecznie dziękujemy panu Sebastianowi za bardzo ciekawy dzień w naszym przedszkolu.jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. 

Przedszkolaki miały okazję zadać wiele ciekawych pytań, przymierzyć różne żołnierskie nakrycia głowy, pobawić się sygnalizacją świetlną.

Tematyka wojskowa zainteresowała nie tylko chłopców, również dziewczynki w przyszłości chcą zostać żołnierzami.

Spotkanie z ciekawym człowiekiem


17 listopada 2016

Konkurs kombatancki

Nasze przedszkole odpowiedziało na apel Muzeum Czynu Zbrojnego z siedzibą w Krakowie – Nowa Huta, os. Górali i wzięło udział konkursie plastycznym „Nowohuccy kombatanci w walkach w czasie II wojny światowej”. Celem konkursu było zaprezentowanie własnych wyobrażeń wojny, na podstawie wspomnień kombatantów i zbiorów muzealnych. 

 
Udział w konkursie zakończył się pełnym sukcesem.
 
W grupie 5-cio latków nagrody zdobyli:
I miejsce – Karolina Krzak
II miejsce – Gabrysia Świętach
 
Wyróżnienia otrzymali: 
Maciek Kawa
Tomek Król
Ania Noga
 
W grupie 6 - cio latków nagrody zdobyli:
II miejsce – Kacper Śliwa
III miejsce – Oskar Lorek
 
Udział w konkursie pozwoli na zaszczepienie w naszych dzieciach pamięci o tych trudnych  czasach, nauczy szacunku i zdrowego patriotyzmu oraz dumy z własnej historii i dokonań Polaków.

Konkurs kombatancki


8 listopada 2016

Pasowanie na przedszkolaka

Dziś jest nasze pasowanie,
Są tu nasze drogie panie.
Już od dzisiaj przyrzekamy,
Że przedszkole pokochamy.
 
Co dzień bawić się będziemy
I jedzonko ładnie zjemy.
I uśmiechem przywitamy
Przychodzące po nas mamy.

Pasowanie na przedszkolaka


27 października 2016

Warsztaty w Muzeum Historycznym

W dzisiejszym dniu dzieci z grupy III i IV brały udział w warsztatach w Muzeum Historycznym (os. Słoneczne). Działania te związane były z realizacja programu regionalnego „Kraków – moja mała Ojczyzna”. Temat warsztatów to: „Urządzamy nowohuckie mieszkania”. Dzieci miały możliwość zapoznania się z ekspozycją związaną z tym tematem (mieszkania nowohuckie od lat 50 tych do 80 tych XX wieku). Zwieńczeniem warsztatów były działania plastyczne w grupach.

Warsztaty w Muzeum Historycznym


27 października 2016

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej Przedszkolaków

Jak w ubiegłych latach, także i w tym roku nasze przedszkolaki uczestniczą w kolejnej edycji Akademii Aquafresh,  w ramach której dzieci wspólnie z bohaterami „Pastusiem ” i „Szczotkusiem” uczą się dbania o higienę jamy ustnej.

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej Przedszkolaków


21 października 2016

VI Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O Zielonego Smoka” 2016

Polskie dziecięce zabawy ludowe stanowią nie tylko cenną kulturowo-obyczajową spuściznę. Zachowały one także swój główny walor wychowawczy – uczą życia w gromadzie i poznawania rządzących nią praw. Zabawy dają dzieciom pełnię radosnego, emocjonalnego przeżywania wspólnie spędzanego czasu. 

Przegląd „O Zielonego Smoka” adresowany był do grup i zespołów przedszkolnych z terenu Małopolski. 

Celem przeglądu było żywe uczestnictwo dzieci w polskiej kulturze ludowej,  poprzez naukę i wykonanie ludowej zabawy dziecięcej lub krakowskiej piosenki ludowej z wykorzystaniem zabawowych elementów tanecznych.

Przedszkole „Pod Świerkami” reprezentowały dzieci z grupy II „Biedroneczki”, kt©óym gratulujemy udanego i wesołego występu.

Dziękujemy!

VI Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O Zielonego Smoka” 2016


20 października 2016

XVII Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „Krakowiaczek” - o Krakowską Czapkę” 2016

W czwartkowe przedpołudnie w ośrodku Kultury na os. Górali odbył się XVII Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „Krakowiaczek” - o Krakowską Czapkę” 2016.

Przegląd adresowany był dla  grup i zespołów przedszkolnych z terenu Małopolski. (dzieci w wieku 5-6 lat).

Celem przeglądu było żywe uczestnictwo dzieci w polskiej kulturze ludowej, poprzez naukę i wykonanie jednego z 5 polskich tańców narodowych – krakowiaka, jak również podtrzymywanie tradycji tańca krakowskiego, wychowywanie w poszanowaniu tej tradycji oraz upowszechnianie i popularyzowanie polskiej kultury ludowej. Jurorami przeglądu byli  choreografowie dziecięcych zespołów ludowych.

Nasze Przedszkole reprezentowały dzieci z najstarszych grup: „Smoków” oraz „Słoneczek”.

Dzieciom gratulujemy pięknego występu.

Dziękujemy!

XVII Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „Krakowiaczek” - o Krakowską Czapkę” 2016


 10 października 2016

Spotkanie ze Strażą Miejską

W poniedziałek, górny hol przedszkola, zamienił się w „mini miasteczko” z drogą, poboczem, chodnikiem, pasami, znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Gośćmi przedszkolaków byli pracownicy Straży Miejskiej, którzy przez zabawę uczyli i wyjaśniali jak ważne jest w życiu codziennym przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

W trakcie ćwiczeń przedszkolaki mogły utrwalić sobie zdobytą wiedzę. Spotkanie oparte na zabawie, wzbudziło wśród dzieci duże zainteresowanie i wiele zadowolenia.

Spotkanie ze Strażą Miejską


 10 października 2016

Pies Mój Przyjaciel

Miło nam poinformować, że Ola Porębska z grupy „Smoków” zdobyła I miejsce, a wyróżnienie Nadia Biedroń, Nadia Pietrzkiewicz oraz Amelia Bobowska w konkursie plastycznym „Pies wierny przyjaciel”, którego organizatorem była Biblioteka Filii nr 4 -  Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

Celem konkursu było przedstawienie psa, jako przyjaciela człowieka.

Do konkursu przystąpiła Szkoła Podstawowa 126, Przedszkole nr 96, 104 oraz 110.

 

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pies Mój Przyjaciel


6 października 2016

Spotkanie z Kucharzem

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panem Jarosławem Słoniem- kucharzem renomowanej restauracji krakowskiej. 

Pan Jarosław po krótkiej prezentacji swojej osoby oraz warsztatu pracy pokazał wszystkim dzieciom sposób szybkiej i efektownej obróbki ananasa, cebuli oraz ogórka.

Nie obyło się również bez ciekawych pytań dzieci do gościa.

Kolejnym punktem programu wizyty kucharza w przedszkolu były zajęcia gotowania w grupie ,,Biedronek". Pan Jarek wraz ze swoją pomocnicą Antosią, przedstawił produkty i sposób wykonania ciasta na kopytka. Zaciekawione i chętne ,,Biedroneczki" z wielkim zaangażowaniem formowały kluseczki uważając na bezpieczeństwo podczas krojenia nożem oraz zachowując porządek wokół stołu. Pomagała nam także mama Tosi, dzięki której gotowe kopytka trafiły do kuchni do gotowania. W tym czasie dzieci mogły wykonać na stole pełnym mąki -obrazki- serduszka, kółeczka, szlaczki itp. Wielkim i miłym zaskoczeniem dla dzieci był słodki poczęstunek od pana Jarka i mamy Tosi. Dzieci wspólnie pomogły nakryć do stołu, przyozdobiły babeczki i w ciszy konsumowały deser. To nie był koniec atrakcji - na obiad dzieci ze smakiem (czego dowodem była ilość dakładek) zjadły robione wcześniej kopytka z sosem. Długo jeszcze dzieci rozpamiętywały ten dzień. Widać takie spotkania - wspólne gotowanie z kucharzem przenosi się na dobre humory oraz apetyty naszych przedszkolaków. 

Dziękujemy panu Jarkowi i mamie Tosi za uatrakcyjnienie zajęć w poznawaniu zawodu kucharza.

 Nauczycielki grupy ,,Biedronek"

Spotkanie z Kucharzem


27 września 2016

Wycieczka do Centrum Edukacyjnego w Baryczy

We wtorkowe przedpołudnie dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacyjnego w Baryczy.

Celem naszych warsztatów było pokazanie dzieciom, że odpady („śmieci”) powstają w związku z życiem i funkcjonowaniem każdego z nas zarówno w domu, przedszkolu, szkole czy zakładzie pracy. Zajęcia miały także przybliżyć dzieciom rodzaje odpadów oraz sposoby ich segregacji (gdzie zawieść? do jakiego kontenera wrzucić?).

Podczas warsztatów dzieci  zwiedzały dom Państwa Śmieciaków, w którym za pomocą kolorowych tablic z przymocowanymi odpadami (np. opakowania, sprzęt elektryczny , akumulator itp.), mogły zapoznać się z drogą każdego z nich, zobaczyć materiały wykonane z recyklingu, jak również wszelkiego rodzaju półprodukty (płatki z PET, granulaty, włókna itp.).

Ponadto ścieżka edukacyjna umożliwiła dzieciom zapoznanie się z funkcjonowaniem składowiska, śmieciarek, pracy kompaktorów zagniatających odpady, sortowni i kompostowni. Dzieci dowiedziały się się jak wygląda punkt zbiórki odpadów wielkogabarytowych. 

Wycieczka do Centrum Edukacyjnego w Baryczy


22 września 2016

Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa "Pod Świerkami"

W naszym przedszkolu odbyła się Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa "Pod Świerkami". W olimpiadzie wzięły udział dzieci z najstarszych grup wiekowych z zaprzyjaźnionych nowohuckich przedszkoli; z przedszkola nr 94, 104 i 151.

Najważniejszym celem naszego spotkania była dobra zabawa, ale również integrowanie grup przedszkolnych, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej, ćwiczenie sprawności działania i komunikowania się w grupie, wzbogacanie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo.

Aura w pierwszy dzień jesieni sprawiła, że olimpiada odbyła się w przedszkolu. Wszystkich gości przywitały dzieci z  grupy III  tańcem i piosenką zachęcając do codziennej gimnastyki. Hasło " Moc witamin niech będzie z Wami, olimpiadę zaczynamy " towarzyszyło dzieciom przez całe spotkanie.

Niemałą niespodzianką było pojawienie się niecodziennego gościa - Zdrowolubka -władcy planety Owoców i Warzyw.  Przed rozpoczęciem rywalizacji sportowej dzieci wzięły udział w rozgrzewce przy muzyce w formie zumby.

Kiedy wreszcie nastał czas na sportowe zmagania każda z grup przeszła się do poszczególnych sal , gdzie zostały przygotowane konkurencje. 

Dzieci z wielkim zaangażowaniem pokonywały slalom z taczkami z dynią, przebiegały "trasę kelnera" z łyżką drewnianą na której była śliwka, rzucały woreczkami do warzywnego kosza , pokonywały na czworakach tunel. Rywalizację zakończyło przeciąganie liny. Dzieciom w trakcie zmagań sportowych towarzyszył Zdrowolubek, który kibicował, dopingował i czuwał nad przeliczaniem punktów.

Po krótkiej przerwie; odpoczynku i zdrowym poczęstunku nastąpił czas ogłoszenia wyników. Wszystkie grupy dostały pamiątkowe dyplomy i zostały nagrodzone sportowymi akcesoriami. Największą radość przyniósł dzieciom rowerek biegowy, który mamy nadzieję będzie służył wszystkim dzieciom w poszczególnych przedszkolach. Ufamy, że wraz z nagrodami dzieci wyniosły również z tego spotkania miłe wspomnienia i ochotę na kolejne spotkanie. Do zobaczenia !!! 

Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa "Pod Świerkami"

 

 

Joomla templates by a4joomla