Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

 
 
30 listopada

Wycieczka do pizzerii

W minionym tygodniu przedszkolaki z grup II, III i IV uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w pizzerii, gdzie pracuje mama Juli z gr. II.
Dzieci pod czujnym kucharza zgłębiały tajniki kuchni włoskiej.  Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o przygotowaniu tego ulubionego dania, a przyrządzona samodzielnie przez dzieci pizza smakowała wyśmienicie.
Było pysznie !
Agnieszka S.
28 listopada

Kółko matematyczne

Na zajęciach z kółka matematyczno-technicznego dzieci poznawały i badały właściwości powietrza. Zdobywały wiedzę podczas wielu eksperymentów i starały się odpowiadać na liczne pytania badawcze: Co to jest powietrze?, Czy można je złapać?, Czy powietrze widać, słychać, czy można je powąchać?, Czy w pustej szklance zanurzonej w wodzie naprawdę nic nie ma?, Czy powietrze można ścisnąć?, Co się dzieje z podgrzanym powietrzem?
Liczne eksperymenty, które dzieci samodzielnie lub pod opieką nauczyciela wykonywały przyniosły rozwiązanie i radość z  twórczego podejścia do tego tematu.
Na koniec zajęć dzieci samodzielnie skonstruowały spadochron, którego zadaniem było wykorzystanie powietrza do działania.
    Dorota Cz.

Kółko matematyczne


28 listopada

Bal andrzejkowy

„Hokus – pokus, czary – mary, 
niech się spełnią andrzejkowe czary”
 
W polskiej tradycji Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń, ta noc miała magiczną moc, wszystkie wróżby miały się spełnić w przyszłości. We wtorkowe przedpołudnie w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera. Zajęcia wypełniły radosne zabawy i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania balonów z informacją w środku kim zostanie się w przyszłości, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy bardzo pomysłowo przebrane przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. 
       Agnieszka S.

Bal andrzejkowy


20 listopada

Wycieczka do Huty Szkła

Dzisiaj grupa ,,Biedronek” wyjechała do Huty Szkła w Krakowie na ul Lipową 3. 
Dzieci wzięły udział w pokazie ręcznego formowania szkła oraz w zwiedzaniu stałej wystawy wraz z przewodnikiem. Wielką frajdę sprawiło przyglądanie się hutnikom, z jaką precyzją potrafią w ciągu paru minut wyrzeźbić w masie szklanej ptaszka, anioła, czy też dzbanek. Każde dziecko mogło powoli  wydmuchać szklaną bańkę.
Zajęcia obejmowały również warsztaty tradycyjnego zdobienia szkła - witrażu, na którym najpierw odrysowywały szablony na szkle, a potem je zamalowywały farbami.
Justyna T.

Wycieczka do Huty Szkła


14 listopada 

Zajęcia na kółku matematycznym

W tym tygodniu dzieci na kółku matematycznym kształtowały umiejętności rachunkowe czyli doliczały i odliczały podczas różnorodnych zabaw trenując w praktyce czynności dodawania i odejmowania. Poznawały cyfry i znaki matematyczne i wykonywały działania z użyciem tych znaków.
  Dorota Cz.

Zajęcia na kółku matematycznym


10 listopada

"Legenda o królewnie Wandzie"

Grupa IV postanowiła w tym roku uczcić Święto Niepodległości przedstawieniem teatralnym „Legenda o królewnie Wandzie", które miało przypomnieć dzieciom historię związaną z początkami naszego grodu i powstaniem kopców króla Kraka i jego córki Wandy. Dziewczynki w strojach z epoki wykonały efektowny menuet z chusteczkami, a średniowieczni wojowie zaprezentowali w tańcu wojowników swoje umiejętności w posługiwaniu się mieczem i tarczą. Dzieci poznały starosłowiańską pieśń „Bogurodzica", z którą waleczni wojowie wyruszyli na bój. Całe przedstawienie przy dźwiękach średniowiecznej muzyki i wspaniałej grze aktorskiej wiernie oddawało klimat tamtej epoki. Na zakończenie wspólnie z innymi grupami starszaki zaśpiewali piosenkę "Jestem Polką i Polakiem”, która znakomicie podkreślała patriotyczny nastrój nadchodzącego święta.
Dorota Cz.

"Legenda o królewnie Wandzie"


9 listopada

Z pieśnią powróci historia

Aby uczcić zbliżający się dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości został zorganizowany w naszym przedszkolu przegląd pieśni i piosenki patriotycznej „Z pieśnią powróci historia”.
Uroczystość rozpoczęła grupa II „Pluszowe Misie” tańcem i instrumentacją do utworów: „Piechota” oraz „Hej strzelcy wraz”.
 
Celem przeglądu było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej, tak wśród dzieci jak i dorosłych, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, 
a w szczególności:
wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej,
zachęcanie do wspólnych, ponadpokoleniowych muzycznych spotkań,
przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju
pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny
 
Udział w Przeglądzie wzięli:
Mateusz Zygmunt z siostrą oraz tatą – „Serce w plecaku”
Kuba Bogusz i Arek Krotowski – „Szara piechota”
Ola Laska z mamą oraz Tosia Trando z bratem i mamą - „Pierwsza Kadrowa”
Jula Żak z tatą - „Piechota”
Eryk Gałuszczyński z mamą –  „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”
Olek i Jeremi Winzer z bratem oraz z mamą i tatą –  „Szara piechota”
Ewa Klęp z siostrą - „Rozkwitają pąki białych róż”
 
Uczestnicy konkursu poprzez słowa pieśni i piosenek dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń  przybliżając niektóre wydarzenia z naszej historii. 
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, gratulujemy odwagi i talentu, życzymy dalszych sukcesów. 
Agnieszka S.

Z pieśnią powróci historia


7 listopada

Zajęcia na kółku matematyczno – technicznym

W dniu 31 października dzieci z kółka matematycznego kontynuowały zabawy konstrukcyjne oparte na mechanizmie kołowrotka. Zastosowano metodę "burza mózgów", która wymagała od dzieci logicznego myślenia, kreatywności i zdolności manualnych. Dzieci budowały modele taśmy sklepowej, którą transportowały różne przedmioty, stworzyły model kolejki górskiej i mostu zwodzonego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się budowa schodów ruchomych, którymi dzieci transportowały w dół drobne zabawki. 
 
Na kółku matematycznym w dniu 7 listopada dzieci  rozwijały umiejętności przeliczania po pięć i po dziesięć. kładały stonogę przymocowując spinacze po 5, a potem po 10 na kwadratach. Po połączeniu kwadratów liczyły dziesiątkami nogi stonogi w przód i w tył. Zabawę kontynuowały konstruując różne budowle (drogi, domy, wieże, itp.) z klocków. Przeliczały w systemie dziesiętnym na metrach krawieckich. Liczenie w tył od 100 było dla niektórych dzieci problemem, ale zapał do liczenia i pomoc kolegów sprawiały wszystkim dzieciom ogromną radość i podnosiły wiarę we własne możliwości.   
Dorota Cz.

Zajęcia na kółku matematyczno – technicznym


3 listopada

Eko – Kreatorzy mody

Przez ostatnie dni na kółku plastycznym, dzieci z grupy II projektowały i tworzyły kostiumy, które wykonane zostały z materiałów przeznaczonych do recyklingu. 
Stroje powstały z okazji konkursu „Eko – kreatorzy mody” zainicjowanego  przez  Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Dzieci do konstruowania kostiumów wykorzystały między innymi: ścinki kolorowego papieru,  opakowania, kartony, zakrętki, folię, worki na śmieci.
Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci z krakowskich przedszkoli ze szczególnym uwzględnieniem zasad selektywnej zbiórki odpadów w gminie Kraków, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.
 
„Pluszowe Misie” tworząc kostiumy - Biedronkę, Robota oraz Królową Oceanów – przede wszystkim dobrze się bawiły i ćwiczyły swoje małe rączki.
Agnieszka S.

Eko – Kreatorzy mody


26 października

Mamo, tato jestem przedszkolakiem

Dzień 26 października pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z grupy „Słoneczka”. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość - pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód, jak wiele już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani Dorota Czachura dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz słodki upominek.
Lucyna Rz.

Mamo, tato jestem przedszkolakiem


24 października 

Zajęcia na kółku matematyczno – technicznym

W tym tygodniu kółko matematyczno - techniczne dało dzieciom możliwość zapoznania się z budową maszyny prostej (kołowrotka). W dzisiejszym skomputeryzowanym i zmechanizowanym świecie oglądanie i samodzielne konstruowanie prostych urządzeń dają możliwość łatwego poznania działania nieskomplikowanych urządzeń mechanicznych. Na zajęciach, dzieci z pomocą nauczyciela kontrowały windę, studnię, wędkę, czyli te urządzenia, które poruszane są za pomocą kołowrotka. Wykorzystując dostępne materiały (butelkę po wodzie mineralnej, pudełko po butach, karton po mleku, patyczki i sznurek) zamieniały się w małych konstruktorów maszyn prostych, czerpiąc ogromną radość z samodzielnie wykonanej pracy.
Dorota Cz.

Zajęcia na kółku matematyczno–technicznym


19 października 
 

Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O Zielonego Smoka”

Miło nam poinformować, że dzieci z grupy II „Pluszowe Misie” zdobyły I miejsce w VII Małopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zabaw Ludowych „O Zielonego Smoka”, organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali).
Celem przeglądu było „żywe uczestnictwo dzieci w polskiej kulturze ludowej poprzez naukę i wykonanie ludowej zabawy dziecięcej lub krakowskiej piosenki ludowej z wykorzystaniem zabawowych elementów tanecznych”.
Dzieci poza indywidualnymi nagrodami przyniosły do przedszkola dużego tęczowego smoka, piękną bajeczkę oraz dyplom.
Radość z wygranej była ogromna, gdyż był to dla dzieci pierwszy, poza -  przedszkolny występ, który zakończył się sukcesem.
Agnieszka S.

„O Zielonego Smoka”


10 października

Zajęcia na kółku matematycznym

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia kółka matematyczno-technicznego. Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się z rytmami i rytmiczną organizacją czasu. Zadaniem dzieci było wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich; wdrażanie do przekładania rytmu z jednej sekwencji na drugą oraz rozwijanie myślenia konkretnego. W czasie sytuacji zadaniowych dzieci miały możliwość rytmicznego wyklaskiwania, recytowania wyliczanek, układanie rytmów z figur geometrycznych, wyrażania ich ruchem, ćwiczyły umiejętność przekładania rytmów na inne reprezentacje. 
Drugim elementem zajęć było dostrzeganie rytmu i stałego następstwa dnia i nocy oraz ustalenia następstwa pór roku. Dzieci zaznaczyły na globusie Polskę, aby łatwiej było im zaobserwować co się dzieje, kiedy kręci się Ziemia, gdzie jest noc, kiedy u nas jest dzień. Jedno dziecko trzymało globus, wcielało się w rolę Ziemi. Drugie dziecko -  Słońce stało nieruchomo trzymając lampę. Dzieci zaobserwowały, że światło pada zawsze tylko na jedną stronę Ziemi. Uczestnicy kręcąc globusem zaobserwowali, że oświetlona jest ta część Ziemi zwrócona do Słońca, druga pozostaje w cieniu, panuje tam noc. Dlatego mamy dzień i noc. Wszyscy z dużym zaangażowaniem komentowali co się działo.
Lucyna Rz.

Zajęcia na kółku matematycznym


5 października

Zajęcia w gr. „Smoków”

W grupie starszaków rozmawiamy o zdrowiu: dzieci dowiedziały się co powinni jeść, by mieć dużo siły i energii i jak się ubierać żeby nie zachorować . Poznaliśmy rożne dyscypliny sportowe, nazywaliśmy sportowców, którzy je uprawiają ... sami tez uczestniczyliśmy w Miedzypredszkolnej Olimpiadzie Sportowej, którą wygraliśmy.  Dużo czasu poświeciliśmy na zabawy ruchowe, bo ruch to zdrowie: biegaliśmy, skakaliśmy, rzucaliśmy woreczkami do celu, pokonywaliśmy tor przeszkód z owocami.
Zdjęcia zrobiono podczas zajęć: dzieci inscenizowały opowiadanie "Bieg po zdrowie " Anny Mikity ( ze zbioru opowiadań " Bajki w zielonych sukienkach ").
Iwona K.

Zajęcia w gr. „Smoków”


7 września 

Wycieczka na Błonia 

Grupa "Smoków" wybrała się na wycieczkę na Krakowskie Błonia. Okazja była niecodzienna, bowiem na największej łące w środku miasta, zorganizowano wypas podhalańskich owiec. Wycieczka była pełna atrakcji ; podróż autobusem miejskim, którym pokonaliśmy całą trasę .... spacer "pod wiatr" na Krakowskich Błoniach ... jazda na kucykach .... rozmowa z bacą o jego pracy, degustacja oscypka....pamiątkowe zdjęcia.... i co najważniejsze obserwacja owiec z możliwością pogłaskania najmłodszej w stadzie owieczki.…
Iwona K.

Wycieczka na Błonia


20 września

Dzień Przedszkolaka

Padający deszcz nie przeszkodził naszym wychowankom radośnie świętować "Dnia Przedszkolaka". W tym dniu grupy starszaków wzięły udział w zawodach sportowych zorganizowanych wewnątrz przedszkola. Emocje towarzyszyły rywalizacjom sportowym do końca, ponieważ po 5 konkurencjach zawodnicy obu drużyn zdobyli tyle samo punktów. Zorganizowano dogrywkę, w której zawodnicy odpowiadali na zagadki dotyczące ruchu drogowego. W odpowiedziach lepsza o jeden punkt okazała się grupa Biedronek i to ona zdobyła złoty medal. Kapitanom obu drużyn medale wręczali wolontariusze. Wszyscy zawodnicy, za ogromne zaangażowanie i umiejętność zgodnej rywalizacji otrzymali słodki poczęstunek.
Dorota Cz.

Dzień Przedszkolaka


25 września 

Przedstawienie Teatru TO MY

 
Poniedziałkowym późnym popołudniem grupa IV wyszła do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na przedstawienie Teatru TO MY pt. "O porządkach, które zrobiły się same".
Spektakl powstał w ramach zajęć terapeutycznych. Aktorami była szóstka dzieci autystycznych i ich opiekunowie oraz przyjaciele Fundacji OD POCZĄTKU. Przedstawienie zostało przyjęte niezwykle ciepło przez całą widownię. Słodki upominek czekał nie tylko na aktorów, ale również na nasze dzieci…
Iwona K.

Przedstawienie Teatru TO MY


26 września

Wycieczka do Straży Pożarnej

Dzieci z grupy II „Pluszowe Misie” wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Jednostki Straży Pożarnej. 
Celem wycieczki było opanowanie przez dzieci niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. 
W trakcie spotkania panowie strażacy zaznajomili przedszkolaków z ciekawostkami związanymi z ich ciężką i niejednokrotnie bardzo trudną pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.
Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków np. samochodowych.
Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość obejrzenia z bliska wozów strażackich. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki a nawet ugasić nieprawdziwy pożar.
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę, która utrwalana będzie przy każdej okazji.
Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie ulepionego z gliny misia i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.
Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im się podoba i niejeden chłopiec w przyszłości zostanie bohaterem strażakiem.
Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.
Agnieszka S.

Wycieczka do Straży Pożarnej


27 września

Olimpiada Sportowa

Jak co roku jesienią zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Między przedszkolną olimpiadę sportową. Brały w niej udział zaprzyjaźnione przedszkola nr 104 i 151. Choć pogoda była kapryśna, w tym roku udało się zorganizować konkurencje w ogródku przedszkolnym. Dzieci i panie nauczycielki przywitała pani dyrektor, a do współzawodnictwa rozgrzewała pani Marta. Po złożeniu przysięgi, że nikt nie będzie jak Smerf maruda gdy coś  mu się nie uda, dzieci przystąpiły do współzawodnictwa w czterech konkurencjach: "Gąsienica", "Koszykarze", "Skoki w workach" i "Kto pierwszy". Współzawodnictwo budziło ogromne emocje, okrzyki, piski i głośny doping towarzyszyły każdej konkurencji. Po podsumowaniu zdobytych punktów okazało się,  że dzieci z naszego przedszkola z grupy Smoków zdobyły I miejsce.
Wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy i nagrody, a zawodnicy otrzymali drobny poczęstunek.
Zwycięzcom gratulujemy zdobycia pierwszego miejsca.
Dorota Cz.

Olimpiada Sportowa


3 października

Kółko matematyczno-techniczne

W dzisiejszym dniu rozpoczęło swoją działalność kółko matematyczno – techniczne o nazwie „Od matematyki do techniki”.
Na zajęcia uczęszczają dzieci z najstarszej grupy, które są uzdolnione matematycznie. Zajęcia będą się odbywać co wtorek a tematyka tych zajęć została opisana w innowacji pedagogicznej stworzonej przez panie: Dorotę Czachura i Lucynę Rzepecką. Zajęcia mają poszerzać zdolności dzieci i wprowadzać je świat techniki. Pierwsze zajęcia poświęcone były orientacji przestrzennej. Dzieci w formie zabawy utrwalały orientację przestrzenną w schemacie własnego ciała i z punktu widzenia drugiej osoby. Zapoznały się z kierunkami na mapie i ze sposobem posługiwania się kompasem. Odczytywały mapę ukrytych skarbów i odszukiwały drogi do kuferków ze skarbami.  Przeliczając skarby uczyły się dodawać dziesiątkami i zapisywać uzyskany wynik. Zabawom towarzyszyły pozytywne emocje i chęć współzawodnictwa w poszukiwaniu skarbów.
Dorota Cz.

Kółko matematyczno-techniczne


4 października 

Wycieczka do fabryki czekolady 

Grupa IV „Smoków” wybrała się na wycieczkę do fabryki czekolady Wawel w Dobczycach. Ubrani w białe fartuchy z czepkami na głowach, podzieleni na dwie grupy weszliśmy do hali produkcyjnej. Mieliśmy okazję poznać etapy powstawania czekolad i wszystkich innych słodkich wyrobów Wawelu. Dzieci oglądały wszystkie urządzenia, które wylewają gorącą płynną czekoladę do form, maszyny chłodzące czekolady, zawijające w ozdobne papiery, warzące i pakujące. Byliśmy w magazynach, gdzie na setkach półek czekają słodkości do transportu ... Największą atrakcja była możliwość smakowania wszystkich produktów Wawel ... każde z dzieci odnalazło swój ulubiony smakołyk ... Na koniec zostaliśmy zaproszeni na gorąca czekoladę i obdarowani zostaliśmy słodkimi upominkami ... Dzieci z wycieczki wracały nieco zmęczone ale ze słodkim uśmiechem na ustach ... 
Iwona K.

Wycieczka do fabryki czekolady
Wydarzenia z lat poprzednich:

 

Joomla templates by a4joomla