Najważniejsze wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019

 
 
 
 
3 kwietnia 2019

„Zielony Kopciuszek” -  spektakl teatralny

„Zielony Kopciuszek” to interaktywny spektakl muzyczny dla dzieci, który przygotował „Teatr Kultureska”.
Przedszkolaki dzięki licznym piosenkom, konkurencjom i animacjom oglądały przedstawienie jak zaczarowane z zaciekawieniem śledząc treść utworu o Kopciuszku…
Treść, której dotąd nie znały. Bowiem spektakl miał charakter bajki o tematyce ekologicznej.
Aktorzy przypomnieli młodym widzom jak ważny jest szacunek do przyrody, jak ważnym aspektem jest dbanie o naszą planetę. 
Agnieszka Strzępka

„Zielony Kopciuszek” - spektakl teatralny


25 marca 2019

„Czyste Powietrze Wokół Nas”

Od kilku lat we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną realizujemy Program Edukacji Antytytoniowej dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów pt.„Czyste Powietrze Wokół Nas”.
Program ten jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. 
Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony
dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
 
Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. 
Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne.
Program ma za zadanie:
Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów w tym „wydobycie” dymu papierosowego.
Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
 
Aby dzieci zrozumiały tematykę zajęć w pierwszej kolejności zastanawiały się co to jest powietrze i próbowały poprzez doświadczenia i eksperymenty znaleźć odpowiedź na pytania: czy powietrze ma zapach?, czy można go zobaczyć​ i dotknąć, czy można żyć bez powietrza? Słuchały również opowiadania Ewy Stadtmuller pt.  „Opowieść o powietrzu”, z którego dowiedziały się jaką ma ono się i wartość.
W czasie spaceru dzieci obserwowały i zastanawiały się co jest źródłem dymu i jakie są jego rodzaje. W sali tworzyły prace plastyczne dotyczące tematu.
Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania w formie historyjki obrazkowej pt. „Krzyś”. Treść dotyczyła palenia papierosów przez osoby dorosłe w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Efektem zajęcia była tzw. ”burza mózgów”, przewidywanie konsekwencji palenia papierosów przez osoby dorosłe, uzasadnianie swoich wypowiedzi i wyciąganie wniosków.
Agnieszka Strzępka

„Czyste Powietrze Wokół Nas”


21 marca 2019 

Pierwszy Dzień Wiosny

Nadejście wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. 
W salach zmieniła się już dekoracja z zimowej na wiosenną, zazieleniły się kąciki przyrody.
Nową porę roku dzieci powitały barwnym korowodem spacerując alejkami w okolicy przedszkola i skandując hasła: „Witaj Wiosno, żegnaj Zimo", wywołując niejeden uśmiech oglądających się przechodniów. Bałwanki, wykonane techniką recyklingu, które królowały w Zimie opuściły przedszkolaków obiecując, że pojawią się za rok…
Tymczasem dzieci cieszyły się z nadejścia Pani Wiosny bawiąc się w wesołe zabawy w ogrodzie, rozwiązując zagadki i quizy, wykonując piękne prace plastyczne i śpiewając piosenki.
Agnieszka Strzępka

Pierwszy Dzień Wiosny


18 marca 2019

„Laurka dla Nowej Huty”

Konkurs plastyczny, którego organizatorem była  Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego przeznaczony był dla dzieci 5 i 6 letnich, mieszkających na terenie dzielnic:
XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta. 
Cele konkursu to:
- uczczenie jubileuszu 70-lecia Nowej Huty,
- stworzenie okazji do twórczej zabawy w zakresie aktywności plastycznej dzieci oraz twórczej współpracy dzieci i rodziców,
- wzbudzenie wśród dzieci chęci poznawania okolic miejsca zamieszkania, ciekawych miejsc, historii, tradycji, czyli „małej ojczyzny” .
 
Członkowie komisji konkursowej mieli trudne zadanie, gdyż na konkurs wpłynęło około 200 prac.
 
Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych prac znalazła się również laurka MATEUSZ Z. (gr. IV),  za którą chłopiec otrzymał WYRÓŻNIENIE.
 
Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplom i drobny upominek.
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy twórczych pomysłów i pięknego wykonania laurki:
 
KAROLINIE A., HELENCE G., FLAWII N., NATALCE O., FILIPOWI P., ZUZI S. (gr. III)
MARYSI  D., ERYKOWI G., MIKOŁAJOWI K., OLI L., TOSI T., WIKTORII W., ANI Z., JULI Ż. (gr. IV)
Agnieszka Strzępka

„Laurka dla Nowej Huty”


13 marca 2019

Innowacja matematyczno – techniczna

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się zabawa "Polowanie na tygrysa", której celem było wspomaganie operacyjnego rozumowania potrzebnego dzieciom do ustalania konsekwencji serii. Drugą część zajęć z innowacji matematycznej poświęciliśmy na rozwijaniu umiejętności odczytywania kodów i kształtowaniu orientacji przestrzennej na macie edukacyjnej bawiąc się w zabawę "Poszukiwacze ukrytych skarbów". Ostatnia część zajęć poświęcona była rozwijaniu umiejętności planowania zadania polegającego na ułożeniu obrazka wiosennych kwiatów na podstawie podanych koordynatów (współrzędnych).
Dorota Czachura

Innowacja matematyczno – techniczna


7 marca 2019

Fizyka dla smyka 

W ramach cyklu „Fizyka dla smyka” odbyły się w poszczególnych grupach wiekowych zajęcia pt. „Tajemnice światła”. Każde z dzieci było zaangażowane i brało aktywny udział w zajęciach – przeprowadzając doświadczenia wspólnie z panią prowadzącą. Przedszkolaki odkryły niesamowite zjawiska zachodzące w codziennym życiu. Dowiedziały się: co to jest światło i jakiego jest koloru, czarowały tęczę i poznały magiczne efekty pracy z laserem. Zobaczyły urządzenia, które sterują światłem, odkryły tajemnice stroboskopu i dowiedziały się jak zatrzymać obraz będący w ruchu, oraz odkryły sekret rozróżniania dobrych okularów przeciwsłonecznych od tych bez filtra UV. Dzieci poznały również przedmioty używane w codziennym życiu, których działanie oparte jest na optyce.
Doświadczenia na długo pozostają w ich pamięci.
Agnieszka Strzępka

Fizyka dla smyka


1 marca 2019

Innowacja matematyczna

Zajęcia z innowacji matematycznej rozpoczęliśmy od kodowania. Układaliśmy w grupach z jednej strony dużej planszy klocki i odtwarzaliśmy te proste układy symetrycznie po drugiej stronie. Drugim etapem było odtwarzanie lustrzanego odbicia tych układów, co dla niektórych dzieci nie było wcale łatwym zadaniem. Następnie dzieci przy pomocy guzików pracowały samodzielnie wykorzystując własną pomysłowość i wyobraźnię.
Na zakończenie zajęć budowaliśmy w parach wentylatory z butelki plastikowej obserwowaliśmy nakręcanie się kołowrotka i poruszanie skrzydeł wentylatora przy opadaniu w dół po odblokowaniu obciążenia.
Dorota Czachura

Innowacja matematyczna


19 lutego 2019

Bal Karnawałowy

We wtorkowe przedpołudnie w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, spidermanów...
          W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Wystrój sali wprowadził wszystkich uczestników w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Po prezentacji strojów rozpoczęły się tańce prowadzone przez panią rytmiczkę. Były one przeplatane zabawami oraz konkursami, zwycięscy konkursów byli nagradzani cukierkami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.
Lucyna Rzepecka

Bal Karnawałowy


19 lutego 2019

Eko kreatorzy mody 2019

Eko kreatorzy mody to konkurs plastyczny zorganizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Celem konkursu jest promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci z krakowskich przedszkoli ze szczególnym uwzględnieniem zasad selektywnej zbiórki odpadów w gminie Kraków, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. 
W naszym przedszkolu dzieci wraz ze swoimi rodzicami również przygotowały stroje na konkurs. Oklasków nie było końca kiedy pani dyrektor wręczała dyplomy i upominki, gdyż stroje były bardzo pomysłowe wzbudzając zachwyt zgromadzonej widowni.
Brawa otrzymali: Antonia K. (gr. II), Justyna G. (gr. III), Julia M. (gr. III), Eryk G. (gr. IV), Ola L. (gr. IV) oraz Marysia D. (gr. IV). 
Agnieszka Strzępka

Eko kreatorzy mody 2019


15 lutego 2019

Innowacja matematyczna

Zajęcia z innowacji matematycznej rozpoczęliśmy od poznania mechanizmu kołowrotka (maszyny prostej) oraz sposobów za pomocą których urządzenie to może działać samodzielnie (automatycznie). Dzieci montowały proste urządzenia zasilane mechanizmem kołowrotka tj.: winda, studnia i pas transmisyjny. Wykorzystując dostępne materiały wyrabiały umiejętności konstrukcyjne z zastosowaniem zdobytej wiedzy. Druga część zajęć poświęcona była rozwijaniu talentów z zakresu programowania. Dzieci rozwiązywały zadania polegające na odczytywaniu zakodowanych znaków, a następnie samodzielnie programowały drogę, po której trzeba było się przemieścić z punktu A do punktu B.

Innowacja matematyczna


4 lutego 2019

Warsztaty stomatologiczne

Wszystkie przedszkolaki doskonale wiedzą, że co dziennie należy dbać o higienę jamy ustnej. Wiedzą również jak ważne dla ich zdrowia jest właściwe odżywianie i nie jedzenie słodyczy.
Dzisiaj miały okazję utrwalić sobie tę wiedzę dzięki dwóm przemiłym paniom stomatolog, które zawitały do naszego przedszkola w towarzystwie dzielnej przytulanki -  smoka Bartka.
Panie stomatolog przedstawiły dzieciom - w formie teatrzyku - przebieg wizyty u dentysty. Poradziły przedszkolakom, że przełamywanie dziecięcych lęków przed stresującą, a niekiedy konieczną wizytą stomatologiczną nie jest wcale takie trudne.
Na koniec spotkania, każdy przedszkolak mógł poczuć się jak prawdziwy dentysta, gdy z wielką starannością ćwiczył na modelu szczęki, szczotkowanie zębów oraz zakładanie i utwardzanie plomby. 
Po zaliczeniu praktycznego treningu, wszystkie przedszkolaki w nagrodę otrzymały kolorowanki i malutkie lustereczka, które mają im przypominać o codziennym dbaniu o swoje zęby i systematycznych wizytach kontrolnych u dentysty.
Agnieszka Strzępka

Warsztaty stomatologiczne


1 lutego 2019

Powietrze i woda

Nowy semestr z innowacji matematyczno-technicznej rozpoczęliśmy od kontynuacji tematyki związanej z powietrzem. Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak ludzie nauczyli się wykorzystywać powietrze np: konstruując szybowce, latając balonami, czy używając spadochronu. W trakcie zajęć przeprowadzaliśmy doświadczenia, szukając odpowiedzi na pytania : "Czy można złapać powietrze?", " Jak zachowuje się powietrze po podgrzaniu?". Przeprowadziliśmy również doświadczenie odpowiadające na pytanie "Czy woda może wędrować?". Ze zdziwieniem odnotowaliśmy fakt, że kolory wody z trzech szklanek przemieściły się do szklanek z czystą wodą za pomocą zanurzonego w tych szklankach papieru. Zajęcia konstrukcyjne zakończyliśmy wykonaniem atrap samolotów pasażerskich i helikopterów.
Dorota Czachura

Powietrze i woda


11 stycznia 2019

Święto Babci i Dziadzia w gr. I

Za to, że codziennie siebie ofiarujesz,
za troskę i cierpliwość
Tobie Babciu, Dziadku dziś dziękuję.
Za ciepło, którego nie znajdę w żadnej innej osobie.
Za miłość i opiekę dziś dziękuję Babciu i Dziadku Tobie!
Jesteście dla mnie miłością i ciepła ostoją, 
Jesteście przystanią najwspanialszą, a do tego moją!

Święto Babci i Dziadzia w gr. I


2 stycznia 2019

Właściwości powietrza 

Nowy Rok powitały dzieci na kółku matematyczno - technicznym badając właściwości powietrza. Zapoznały się z jego składem oraz poznały co pomaga nam zamieniać dwutlenek węgla z powrotem w potrzebny do życia tlen. Podczas wykonywania eksperymentów dowiedziały się, że powietrze można ściskać i rozprężać, podgrzane unosi się do góry, szklanka zanurzona w wodzie do góry dnem ma powietrze a papierek na jej dnie nie zamoknie . Przeprowadzaliśmy również doświadczenie z zapalonym wkładem umieszczając go w szklance i większym słoiku. Zanurzaliśmy wkłady w wodzie obserwując długość palenia się knota w zależności od ilości tlenu w tych naczyniach. Eksperymenty zakończyliśmy kolorowym akcentem. Wlewaliśmy za pomocą strzykawek kolorowy płyn do wody z olejem, który tworzył barwne krople i plamy na oleju. Ta zabawa cieszyła się największym zainteresowaniem dzieci.
Dorota Czachura

Właściwości powietrza


20 grudnia 2018 

Jasełka

„Gdy pierwsza gwiazda niebo rozjaśni
Powrócę wtedy w mej wyobraźni
Do tej jedynej nocy na świecie
Co dała światłość Boże Dziecię...”

Jasełka


6 grudnia 2018

Odwiedziny świętego Mikołaja

...6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty...
 
W czasie spotkania ze świętym Mikołajem na maleńkich twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie. Przedszkolaki śpiewały dla przybyłego gościa piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. 
Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny, za prezenty i do zobaczenia za rok!
Agnieszka Strzępka

Odwiedziny świętego Mikołaja


6 grudnia 2018

Fizyka dla smyka

W grudniu w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z cyklu  „Fizyka dla smyka”.
Zajęcia te zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem przedszkolaków. Tematem dzisiejszych zajęć był suchy lód. Dzieci poznały jego właściwości uczestnicząc w licznych doświadczeniach pod okiem wykwalifikowanego fizyka.
Dowiedziały się, że suchy lód różni się składem chemicznym od zwykłego lodu, zamienia się w dwutlenek węgla pod wpływem ciepła. Poznały jak działa w połączeniu z płynem do naczyń zamieniając się się w lodowe bańki.
Dorota Czachura

Fizyka dla smyka


5 grudnia

Sprężone powietrze

Zajęcia z innowacji matematyczno - technicznej w dniu dzisiejszym cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Korzystając z maty edukacyjnej utrwalaliśmy operacje matematyczne z zakresu dodawania. Poznawaliśmy jak działa sprężone powietrze konstruując z butelek plastikowych i rurek rakietę, która po wyciśnięciu powietrza z butelki wzbijała się w powietrze.
Dorota Czachura

Sprężone powietrze


4 grudnia

Górnik w przedszkolu

Dziś do naszego przedszkola przyszedł niezwykły gość na co dzień pracujący w kopali soli „Wieliczka”. Ubrany był w piękny, galowy mundur, a na jego czapce lśnił biały pióropusz z kogucich piór. 
Gość opowiedział dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy.
Spotkanie z górnikiem przybliżyło przedszkolakom trud ich pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni.  
Spotkanie było bardzo pouczające. Dzieci poznały zawód górnika i jego ciężką pracę. Na zakończenie przedszkolaki bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie wręczając mu drobny upominek i robiąc z nim pamiątkowe zdjęcie.
Agnieszka Strzępka

Górnik w przedszkolu


29 listopada

Zaśpiewaj razem z nami

W godzinach przedpołudniowych w Przedszkolu nr 93 odbył się między przedszkolny konkurs piosenki dla dzieci z Przedszkoli dzielnicy XVIII pt.: „Zaśpiewaj razem z nami”.
Celem konkursu było:
- umożliwienie dzieciom prezentowania swoich uzdolnień,
- czerpanie radości i satysfakcji z udziału w wydarzeniach artystycznych wspólnie z rówieśnikami,
- kształtowanie postaw społecznych u dzieci,
- integracja i zacieśnianie współpracy w środowisku przedszkolnym.
 
Nasze przedszkole reprezentowały Jula i Emilka B. z grupy III.
Dziewczynkom serdecznie gratulujemy pięknego występu i życzymy dalszego rozwijania swoich wokalnych talentów.
Agnieszka Strzępka

28 listopada 

Wyspiański bliżej

Stanisław Wyspiański to światowej klasy artysta, jego twórczość  była mocno osadzona w kulturze polskiej. 
Aby przybliżyć jego sylwetkę i twórczość Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zorganizował cykl warsztatów pod wspólną nazwą  „Wyspiański bliżej”. W jednym z takich spotkań uczestniczyły dzieci z najstarszych grup: „Pluszowe Misie” i „Biedronki”. Spotkanie przybliżyło dzieciom dzieła i sylwetkę artysty związanego z terenami obecnej Nowej Huty. 
Agnieszka Strzępka

Wyspiański bliżej


23 listopada

Warsztaty szycia ozdób świątecznych 

Dzisiaj mieliśmy również warsztaty szycia .... na zdjęciach może tego nie widać, ale emocje były .... dzieci miały swój udział w szyciu czapeczek mikołajowych i świątecznych choinek .... bowiem, to co najważniejsze działo się pod stolikiem ....dzieci naciskały pedał , zatrzymywały go na polecenie pani Krawcowej .... pięknie współpracowały .... później było już wypełnianie i ozdabianie czapeczek i drzewek.
Iwona Kołakowska

Warsztaty szycia ozdób świątecznych


23 listopada

Dzień Pluszowego Misia

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj
Dziś święto nad świętami:
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
Dzisiaj wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Zabawę rozpoczęliśmy od przedstawienia każdego pluszowego przyjaciela. Były wspólne tańce, śpiewanie piosenek i zabawy. Dzieci poznały historię pluszowego misia, miały również okazję zjeść przysmak dużego i małego niedźwiadka.
Agnieszka Strzępka

Dzień Pluszowego Misia


17 listopada 

Zabawa andrzejkowa

Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby miały dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. 
Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zabawach związanych z tym obyczajem.
Zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości, uśmiechu, pozytywnych przeżyć i emocji.
Agnieszka Strzępka

Zabawa andrzejkowa


15 listopada

Dla Niepodległej na sportowo

Dzieci z grupy III i IV uczciły najważniejsze patriotyczne święto na sportowo.
Zajęcia z cyklu Akademia Przedszkolaka miały formę zabaw ruchowych z wykorzystaniem przedmiotów i przyborów w kolorach barw narodowych. 
Przedszkolaki pod czujnym okiem trenerki, ćwiczyły i rozwijały swoją zwinność i sprawność, koordynację ruchową, rzut i chwyt oraz bieg na wprost i w rożnych kierunkach. 
Miały również możliwość porozmawiać o losach Polski, o symbolach narodowych i o odzyskaniu przez Polskę wolności.
Agnieszka Strzępka

Dla Niepodległej na sportowo


9 listopada

Koncert dla Niepodległej

11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
W naszym przedszkolu w sposób niezwykle szczególny uczczono ten wyjątkowy dla każdego Rodaka dzień.
Wszystkie grupy przygotowały wiersze, tańce i pieśni patriotyczne, które zaprezentowały swoim najbliższym. 
Dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. 
 
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci nas wszystkich.
Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu i kształtują pozytywne postawy i uczucia.
Agnieszka Strzępka

Koncert dla Niepodległej


8 listopada 

„Polak mały”

W Przedszkolu nr 151 został zorganizowany Międzyprzedszkolny Konkurs Muzyczny o tematyce patriotycznej pt. „Polak mały”.
Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z gr. IV - Ania i Mateusz Z. zdobywając I miejsce.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Strzępka

„Polak mały” - konkurs muzyczny


8 listopada

Moja Ojczyzna – konkurs literacki

8 listopada w naszym przedszkolu odbył się konkurs literacki „Moja Ojczyzna”.
Głównym celem konkursu było uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, rozbudzanie wśród dzieci i rodziców przynależności narodowej oraz więzi emocjonalnej.
Piętnaścioro dzieci prezentowało piękne wiersze napisane wspólnie z rodzicami.
Jury doceniło duże walory literackie wierszy oraz prezentację recytatorską dzieci, przyznając uczestnikom równorzędne I miejsce.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i napisanie pięknych wierszy wspólnie ze swoimi pociechami, zaś dzieciom, aby ich odkryte talenty były wszechstronnie rozwijane i pielęgnowane.
 
Agnieszka Strzępka
 
Utwory:
 
„MOJA OJCZYZNA” - KAROLINA A. (gr. III)
 
Mam pięć latek, pięć i pół
Jestem z Wami dzisiaj tu
Więc opowiem Wam historię
Jaka 100 lat temu była.
Rzecz się stała niesłychana
Polska wolność odzyskała
To Piłsudski z żołnierzami
Całą armią i chłopami
Doprowadził Nas do sławy 
Polska odzyskała swą krwawicą
Godność, wolność i granice.
Teraz mogę tu nad Wisłą
Żyć szczęśliwie z mą rodziną
Wysokie szczyty górskie zdobywać
W naszym polskim morzu pływać!
Kocham w koronie Orła Białego
Kocham flagę biało – czerwoną
Kocham nuty hymnu polskiego
Ale najbardziej moje przedszkole
W którym mogę się bawić i uczyć
Oraz po polsku śpiewać i mówić!
 
 „MOJA OJCZYZNA” - EMILKA B.  (gr. III)
 
Ojczyzno moja Polsko kochana,
od Tatr do morza niewinną krwią skąpana. 
Za twą niewinność walczyli wszyscy
starsi i młodsi.
Dziś hołd Wam składamy i dziękujemy:
za spokojny domek, taki cieplutki, 
za talerzyk pełen zupki.
Czy wszyscy wiecie 
Że Polska najpiękniejsza jest na świecie?
 
MILENA B.  (gr. IV)
 
Polska to piękny kraj
Jej godłem jest orzeł biały
Biało – czerwoną flagę ma
A ja jestem dumna że to mój kraj,
 
Tutaj Polacy wiele krwi
Przelali żebyśmy wszyscy dzisiaj
Ją kochali.
Polska to mój dom, moja rodzina
Lasy, pola, łąki, miasta i wsie i
Nigdy nie oddam wrogowi jej.
 
PAULINA B.  (gr. II)
WOJTEK B.  (gr. III)
 
Jesteśmy dwaj Polacy mali,
Którzy już dobrze Polskę poznali
Zwiedzamy z rodzicami nasz Kraj
Od morza bałtyckiego po szczyty Tatr.
Nad morzem z latarni statki obserwujemy
W górach na grzyby z koszykiem polujemy
Duży jest nasz piękny Kraj ojczysty
Kochamy go bardzo sercem czystym.
 
ANTEK CH. (gr. IV)
 
Polska to flaga biało – czerwona, 
to My, to Wy, to On i Ona.
Polska to w godle orzeł biały, 
to ja, choć jestem jeszcze mały.
 
Polska to Kraków, Gdańsk, Warszawa, 
zwiedzanie ich to fajna sprawa.
 
Polska to Wisła od Tatr do morza, 
Mazury, Bieszczady, lasy i zboża.
 
Polska to bigos, pierogi, żurek, 
zazdroszczą nam ich Włoch, Anglik, Turek.
 
Polska jest Nasza! Choć różna nieraz, 
i dobrze jest w niej żyć tu i teraz.
 
„100 LAT” - ERYK G. (gr. IV)
 
Polsko Ojczyzno moja kochana, 
Tyle lat byłaś uciemiężana, 
Tyle lat wszyscy Tobą gardzili, 
I choć z mapy Europy zniknęłaś, 
Nigdy się nie poddałaś
I odzyskać niepodległość umiałaś, 
100 lat, 100 lat patrioci życzą Ci
I już na zawsze wolności…
 
 „MOJA MAŁA OJCZYZNA” - OLA L. (gr. IV)
 
Jeszcze nie umiem cię tak 
Jak umieją cię moi rodzice
Ale mam dopiero cześć lat
Ty zaś setną obchodzisz rocznicę.
 
Codziennie cię widzę przez okno
W tramwaju o tobie gadają
A kiedy nasi zdobywają złoto
Do hymnu na baczność staję.
 
Jesteś na górach w Piwnicznej
I w łódzkim krajobrazie
A wszędzie wyglądasz prześlicznie
Jak kraina dziecięcych marzeń.
 
JULIA M. (gr. III)
 
Dziękuję Tobie Polsko, 
Żeś jest ojczyzną mą.
Sprawiło nam to wojsko, 
Przelaną swoją krwią.
Choć wtedy mnie nie było, 
To muszę przyznać szczerze, 
We wszystkie opowieści
Naprawdę wierzę.
 
FLAWIA N. (gr. III)
 
Każdego roku 11 listopada
to wyjątkowe święto wypada.
Nasi dziadkowie o wolność walczyli
i 100 lat temu ją zdobyli.
Od tamtej pory tak już przyjęto
że obchodzimy Niepodległości święto.
Ciągle pytam: co i dlaczego?
O Polsce dowiaduję się czegoś nowego.
 
„MOJA OJCZYZNA” - ERNEST P. (gr. IV)
 
Moja Ojczyzna jest pięknym domem,
Tam lubię odpoczywać pod zielonym klonem, 
Moja Ojczyzna to Polska kochana, 
Tam słonko codziennie wita mnie z rana, 
Moja Ojczyzna ma urodziny, 
Więc świętujemy Niepodległości narodziny!
 
WIKTORIA P.  (gr. III)
 
Już przed laty okrzyknięto
W listopadowe ważne święto
Jedenasty dzień miesiąca
Niesie z sobą mnóstwo słońca.
Bo to bardzo ważna data
I dla Polski i dla świata
Przedszkolaki pamiętają
Całą Polskę pozdrawiają
 
NATAN R. (gr. III)
 
Witam wszystkich miłych gości, 
W ten ważny dzień – Niepodległości.
Mimo, że mam latek mało, 
Opowiedzieć mogę śmiało.
Ponad 120 lat zaborów, 
Walki, płaczu, łez, horrorów.
Było ciężko, wierzcie mi.
Wiara, honor oraz męstwo, 
Zapewniły nam zwycięstwo.
Niech pamięta Polska cała, 
Naszym Bohaterom chwała.
Wiedzieć muszą wszyscy – każdy mi to przyzna - 
ile dla Rodaka znaczy Ojczyzna.
 
„MOJA OJCZYZNA” - ZUZIA  S. (gr. III)
 
Polska to mój dom, tu moja rodzina
tu się urodziłam, tu się wszystko zaczyna,
przedszkole, szkoła, życie całe,
tu góry, rzeki i morze wspaniałe.
Kocham mą ojczyznę, najbardziej na świecie, 
ale o tym na pewno już wiecie.

"Moja Ojczyzna" – konkurs literacki


26 października

Wycieczka na wawel

Dzieci z grupy III pojechały na wycieczkę na Zamek Królewski na Wawelu, aby uczestniczyć w warsztatach „Królewski Wawel - czyli jak wyglądali i żyli królowie Polski”. Zanim pani przewodnik zaprosiła przedszkolaki do zwiedzania Katedry, dzieci odgadywały do jakich zwierząt należały kości zawieszone przed jej wejściem. Dzieci z zaciekawieniem rozglądały się wewnątrz Katedry, podziwiały jej piękno i słuchały opowieści o dawnych królach Polski poznając miejsce ich spoczynku. Drugą część zajęć stanowiły warsztaty plastyczne, na których dzieciaki naklejały kolorowe, błyszczące kształty, imitujące drogie kamienie i ozdabiały nimi papierowe korony. 
Agnieszka Strzępka

"Królewski Wawel..."


12 października

Konkurs - „Historia w starych fotografiach”

Miło nam poinformować, że Natalka O. i Helenka G. z grupy III  zdobyły  ex aequo I miejsce w konkursie fotograficzno - plastycznym zorganizowanym w ramach 100 – lecia odzyskania Niepodległości pt. „Historia w starych fotografiach”.
 
Cele konkursu: 
  • rozwijanie inwencji twórczej dzieci przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych)
  • zapoznanie i zainteresowanie dzieci z historią własnego regionu
  • zachęcanie dzieci do twórczej aktywności
  • promocja i prezentacja uzdolnionych plastycznie dzieci
 
Organizatorem konkursu było Samorządowe Przedszkole nr 104.
Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Strzępka

Konkurs - „Historia w starych fotografiach”


2 października

Teatrzyk - grupa IV

Każdy przedszkolak doskonale wie, że w owocach i warzywach znajdują się witaminy niezbędne do właściwego funkcjonowania naszego organizmu.
Przypomniały nam o tym dzieci z gr. IV, które przygotowały piękny teatrzyk.
Agnieszka Strzępka

Teatrzyk - grupa IV


28 września

Wycieczka „Jesienne zbiory”

W słoneczny piątkowy dzień przedszkolaki z gr II, III oraz IV wyjechały na wycieczkę edukacyjną do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Gruszą”.
Na miejscu na dzieci czekało moc atrakcji: min. zwiedzanie gospodarstwa i maszyn rolniczych, obcowanie ze zwierzątkami, wielozmysłowe poznawanie roślin, zwiedzanie sadu jesienią, zbieranie owoców, wykopki warzyw, pieczenie ziemniaków w ognisku, zajęcia kulinarne „Jesienne przetwory” ...oraz mnóstwo dobrej zabawy na placach zabaw.
To był bardzo udany dzień.
Agnieszka Strzępka

Wycieczka „Jesienne zbiory”


20 września

Akademia Przedszkolaka

W bieżącym roku szkolnym 5 i 6 latki uczestniczą w bezpłatnym miejskim programie „Akademia Przedszkolaka”, którego głównym celem jest zainteresowanie najmłodszych systematyczną aktywnością ruchową.
Zajęcia sportowe odbywają się w Małej Hali TAURON Areny Kraków.
Agnieszka Strzępka

Akademia Przedszkolaka


20 września

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września to wielki i wyjątkowy dzień  dla wszystkich naszych przedszkolaków, bowiem wówczas przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Aby uczcić ten czas na wszystkich naszych podopiecznych czekały niespodzianki….zapowiadające dobrą zabawę! 
Agnieszka Strzępka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - gr. I

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - gr. II

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - gr. III

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - gr. IV


18 września 

Grupa "KOTKI"

"JESTEM MAŁYM PRZEDSZKOLAKIEM,
ALE DUŻO JUŻ POTRAFIĘ
JA SIĘ UCZĘ, GDY SIĘ BAWIĘ
BO W ZABAWIE JEST CIEKAWIEJ ..."
Słowa piosenki najpełniej obrazują pierwsze trzy tygodnie, które są za nami .... Grupa KOTKÓW to dzieci ciekawe nowych zabaw, pełne energii  ... i co najważniejsze coraz częściej uśmiechnięte i zadowolone z pobytu w przedszkolu. 
Iwona Kołakowska

Grupa "KOTKI"
Wydarzenia z lat poprzednich:

 

Joomla templates by a4joomla